Pazartesi , 24 Şubat 2020

2019 Senesinde Şimdiye Kadar Kaç Kripto Para Borsası Hacklendi ve Zarar Ne Kadar?

Kripto para sektörü 2018 yılındaki düşüş sonrası 2019 yılının ilk ayından beri toparlanma sinyalleri göstermekte. Bilhassa Nisan ve Mayıs aylarından itibaren kıymetini ikiye katlayan Bitcoin neredeyse tüm piyasaya can oldu ve kripto para piyasasının toplam hacmi 2019 yılının rekorunu kırdı.

Bitcoin fiyatı da geçtiğimiz Pazar günü 13 ayın rekorunu kırdı ve 9.300 dolar üzerine çıktı. Organik olarak sektörün böylesine kıymet artışı fena amaçlı kişilerin de iştahını cezbetti ve 2019 senesinde toplamda 6 kripto para borsası hacklendi.

Bilinmiş olduğu suretiyle ilk olarak bir zamanların popüler kripto para borsası Cryptopia hacklenmiş ve hackerlar 2 hafta süre kadar borsanın cüzdanlarını adeta sömürmüştü. Ondan sonra Coinmama, ondan sonrasında Dragonex ve Cenup Kore’nin en büyük iki borsasından önde gelen Bithumb saldırıya kurban gitti. Bithumb aslına bakarsak son 2 yılda üçüncü kez hacklendi ve bu seferki saldırıda bunun arkasında içeriden birilerinin bulunduğunu düşünmekte.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance’nin hacklenmesi piyasada beklendiği şeklinde sert bir tesir bırakmasa da, mühim bir vaka olarak tarihe geçti. Son olarak 18.473 hesabın hacklendiği Gatehub, senenin 6. kripto para borsası hacklenmesi vakası olarak grafikteki yerini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir