Salı , 22 Eylül 2020
Home » Yapay Zeka » 3B Yazıcıyla Karmaşık Suni Damar Ağları Üretildi
3B Yazıcıyla Karmaşık Suni Damar Ağları Üretildi 1 – 4dd51efe2dd965618b464c95cb7e58365a46ac9d

3B Yazıcıyla Karmaşık Suni Damar Ağları Üretildi

Yaptıkları emekler yardımıyla biyomühendisler, 3 boyutlu yazıcılar ile organ ve doku üretmeye her gün bir adım daha yaklaşıyor. Bu doğrultuda biyomühendislerin organ yetmezliklerinden kaynaklı ölümlere en büyük çareyi ortaya koyması umut ediliyor.

Vücudumuzun işlemesinde neredeyse en büyük görevi oynayan damarlar, kanımızın vücudumuzun her yerinde bulunan dokulara ulaşmasını ve bu dokuların canlılıklarını müdafaasını sağlıyor. Ne var ki damarlar, tek bir ip benzer biçimde rahat yapılar değil. Karışık hâllere gelebilecekleri benzer biçimde tek damardan birçok damara dönüşüp içinden çıkılması oldukca daha zor hâle gelebiliyor.

Texas’ta bulunan Rice Üniversitesi ve Washington Üniversitesi ortaklığında yürütülen emekler sonucunda 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle karışık damar yapıları/ağları üretildi. Vücudumuzun; kan, hava, lenf ve öteki lüzumlu maddelerinin naturel geçiş yollarını yansılamak eden bu damarlar, bilhassa suni organların nakli esnasında fazlasıyla mühim bir yer tutacak.

İnsan dokusunu çoğaltmada mevzusunda bilim adamları senelerdir, dokuya gıda ve oksijeni ulaştırmanın ve dokuda oluşacak atığın iyi mi giderileceğinin bir yolunu bulmak için mesai harcıyorlardı. İnsan vücudu bu işlemi gerçekleştirmek için damar ağları kullanıyor sadece o düzeyde yumuşak ve sağlam bir maddeden aynı ağı yansılamak etmek bilim adamları için fazlasıyla zordu.

3B Yazıcıyla Karmaşık Suni Damar Ağları Üretildi 2 – 4dd51efe2dd965618b464c95cb7e58365a46ac9d

3 boyutlu yazıcı teknolojisyle bu ağlar başarı göstermiş bir halde yansılamak edildi ve suni organ kullanımının önündeki bir problem daha kalkmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir