Cumartesi , 19 Eylül 2020
Home » Bilim » 51. Bölge’ye Gidecekleri Bekleyen Bazı Bilimsel Gerçekler
UZAYLI

51. Bölge’ye Gidecekleri Bekleyen Bazı Bilimsel Gerçekler

Milyonlarca insan, 51. Bölge’yi salgın etmek amaçlı Feysbuk etkinliğine gideceğini beyan etmiş durumda. Etkinliğin organizatörleri bunun bir latife bulunduğunu söylemiş olsa da ABD silahlı kuvvetleri, “Bölgeye girmeye çalışanları geri döndürürüz” şeklindeki açıklamasıyla şakayı gülünç bulmadığını ifade etmişti.

Vaka latife olsa ve hakkaten başarı göstermiş mizahlara ev sahipliği yapsa da bazı kişilerin bu durumu ciddiye alacakları büyük bir gerçek. Dahası, yaralanma ya da gözaltına alınma ihtimalleri de oldukça çok. Ek olarak 51. Bölge’den beklediklerini bulamayacakları ihtimali de mevcut. Peki, 51. Bölge’de hakkaten ne var?

UZAYLI

Groom Lake, Nevada’da bulunan 51. Bölge, uzun seneler süresince ABD’nin uzaylıları ve uzaylı teknolojilerini saklamış olduğu iddia edilen bir bölge olarak lanse edildi.

Uzaylıların var olabileceği fikri, insanların, Dünya’nın evrenin merkezinde olmadığını anlamasıyla beraber başladı. 51. Bölge’de uzaylıların bulunduğunun düşünülmesiyse 1947 senesinde ortaya çıktı. Bir ziraatçi, ne işe yaradığını tespit edemediği bir cismi tarlasında buldu. ABD silahlı kuvvetleri bunun bir çeşit hava gözlem balonu (meteoroloji balonu) bulunduğunu iddia etse de uzun yılların arkasından bunun atomik patlamaların arkasından ortaya çıkan ses dalgalarını saptamak için kullanılan oldukça gizli saklı bir askeri proje olduğu açıklandı.

evren

Birkaç yıl sonrasında 51. Bölge, ilk casus uçaklarını kontrol etmeye başladı. Mahalli halk, bu tarz şeyleri UFO olarak isimlendirdi. 1989 senesinde Robert Lazar isminde biriyse 51. Bölge’de uzaylı teknolojileri üstüne çalıştığını iddia etti. Feysbuk’ta başlatılan etkinlikse Netflix’in Robert Lazar belgeselinden altı ay sonrasında ortaya çıktı.

Evren oldukça büyük olduğundan başka bir yaşam formunun varlığı, bilim adamları tarafınca da oldukça yüksek küçük bir ihtimal olarak görülüyor. Astrobiyologlar, Güneş Sistemi’ndeki yaşam formlarını ararken arkalarında bıraktıkları rahat organizmaların peşine düşüyorlar. Metan, bu izlere bir örnek olarak verilebilir. Bu sebepten dolayı Mars’ta metan keşfedildiği vakit bilim dünyasında büyük bir coşku oluşmuştu.

51. bölge

Gelişmiş bir uzaylı formuyla karşı karşıya gelme ihtimallerimizi hesaplamak için bilim adamları ‘Drake Denklemi’ isminde bir yöntemi kullanıyor. 1961 senesinde ortaya çıkan bu denklem, Galaksimiz içinde bulunan ve teknolojik olarak gelişmiş medeniyetlerin tahmini sayısını bulmaya yarıyor. Denklem, yedi değişkenin bir araya gelmesinden oluşuyor.

Bu değişkenlerden biri, galaksimizdeki yıldızların averaj oluşma oranı ki bunu başarı göstermiş bir halde hesaplıyoruz. Diğeriyse gezegen sistemi olan yıldızların oranı ki bunun üstüne çalışıyoruz sadece içinde yıldız başına yaşama uygun gezegenlerin sayısı ve bu gezegenlerdeki hızla gelişen teknolojinin gelişme oranı benzer biçimde mevzuları incelememiz neredeyse imkânsız.

Şu anda parametreler ile alakalı bilgilerimiz oldukça sınırı olan olduğundan bu parametreler hakkında daha çok data edinmedikçe denklemin işlemesinin neredeyse imkânsız bulunduğunu söyleyebiliriz. Başka bir deyişle denklem yanlış olmasa da şu anda işlevsiz bu sebeple öteki gezegenlerdeki yaşam formlarının teknolojisini hesaplayacak bir teknolojiye haiz değiliz.

nasa

Evrendeki öteki yaşam formlarını yönetemediğimiz için uzaylıların bizi ziyaret etmesi neredeyse imkânsız bir hal alıyor. Dahası, bizi ziyaret edebilmeleri için ilkin bizi keşfetmeleri gerekiyor. Mevcut hızla gelişen teknolojinin bizlere sunmuş olduğu düşünme kapasitesiyle de onların bizi, bizim onları aradığımız benzer biçimde, doğrusu radyo gürültüsünü kullanarak arayacağını söyleyebiliriz.

Dünya’da yaşayanlar olarak son 100 yılda yalnızca insanların oluşturduğu radyo dalgalarını alıyoruz. Radyo dalgaları ışık hızında hareket etmiş olduğu için yalnızca 100 ışık yılı ötedeki uzaylılar bizim burada olduğumuzu fark edebilir. Samanyolu Galaksisi’nin 105 bin ışık yılı çapında bulunduğunu da göz önünde bulunduracak olursanız (uzaylılar var ise) değil evrende, Samanyolu Galaksisi’nin bir çok bölgesinde bile varlığımızdan haberdar değiller.

sosyal medya

Tüm bu sebepleri özetlemek gerekirse toplamak gerekirse 51. Bölge istilası bilimsel olarak da saçma bir etkinlik olarak kalıyor. Gidenlerin uzaylılara dair hiçbir şey bulamayacağı, yalnızca rahat mantık değil hem de bilimsel olarak da kanıtlanmış oluyor. ABD’nin niçin bu kadar endişeli olduğuna ve kimsenin bu bölgeye yaklaşmamasını istediğine gelecek olursak 51. Bölge’de son aşama gizli saklı askeri projelerin yürütüldüğünü ve hiçbir ülkenin kendi askeri gelişmelerini bir Instagram gönderisi benzer biçimde paylaşmak istemeyeceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir