Cuma , 3 Temmuz 2020

Ağız Kokusunun Giderilmesi

Yiyeceklerden derhal sonrasında diş fırçalamak: Mümkünse günde minimum 2 kez florür içeren, anti bakteriyel özelliklere haiz bir diş macunu kullanarak dişlerinizi fırçalamanız fena kokuları belli oranda azaltacaktır.

Diş ipi kullanmak: Günde minimum bir kez doğru diş ipi kullanmak, aş parçacıkları ve plakları dişinizden uzaklaştırarak fena nefesi sizden bir nebzede olsa uzak tutacaktır.

Dili fırçalamak: Dilde tıpkı dişler benzer biçimde bakteri barındırır, bu yüzden dilde dikkatlice ve nazikçe fırçalanmalıdır. Bilhassa sigara kullananlar ve ağız kurulu yaşayanlar buna daha oldukça itina göstermelidir.

Ağız kuruluğundan kaçınmak: Ağzınızı devamlı nemli tutmak; bunun içinde tütün ürünlerinden uzak durup, bolca su tüketmeniz gerekmektedir.

Rejimi düzenlemek: Ağız kokusuna niçin olabilecek sarımsak ve soğan benzer biçimde yiyeceklerden kaçınmak ve bunun yanı sıra oldukça şekerli yiyecekler de ağız kokusuna neden olduğundan bunlardan da kaçınmak gerekmektedir.

Diş muayeneleri yaptırmak: diş hekimine yılda iki kez yaptırdığınız diş muayeneleri yada takma diş temizliği de ağız kokunuzun anlaşılmasına ve azalmasına destek olacaktır.

Ağız Kokusunun Yok Edilmesi

Ağız kokusunu yok etmek için; kimyasal, mekanik ve natürel yöntemlere başvurulabilir

Mekanik yöntemler: Açlıktan yada sabahları oluşan ağız kokusunda etkili olabilecek diş ipi ile temizleme, diş ve diş etini tertipli fırçalama benzer biçimde yöntemlerdir.

Kimyasal yöntemler: Kimyasal ürünler bir çok vakit geçici bir çözüm oluştururken içindeki bazı maddelerden dolayı da sağlığa zararlıdır. Mesela; ağız gargaralarında bulunan alkol ağızdaki fena bakterilerle beraber iyi bakterileri de öldürür. Bu yüzden oldukça fazla önerilmeyen yöntemler arasındadır

Organik yöntemler: Probiyotikler, su, yoğurt, tarçın, elma, kara ve yeşil çay, maydanoz, aloe vera, rezene ve karanfil tohumları benzer biçimde naturel yöntemlere başvurabilirsiniz.

Ağız Kokusunun Sebepleri

Çoğu zaman ağız kokusu %85 oranında ağız hijyeni ve bakımıyla alakalıdır. Kalan yüzdelik bölümde ise başta kulak-burun-boğaz olmak suretiyle, sindirim sistemi hastalıkları, metabolik bozukluklar ve akciğer rahatsızlıkları benzer biçimde vücudumuzda pek oldukça sistemi ilgilendiren birçok sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden ağız kokusu tek bir nedene bağlanmaz ve geniş bir araştırma gerektirebilir. Sabah yaşanmış olan ağız kokuları hepimizde olabilir, bunun sebebi ise gece süresince azalan tükürük salgısıdır. Ağız kokusunun %80’i ise dilin yüzeyindeki bakterilerden meydana gelmektedir.

  • Tütün ürünleri
  • Gıdalar
  • Yetersiz diş bakımı
  • İlaçlar
  • Ağız kuruluğu
  • Ağızdaki enfeksiyonlar
  • Öteki tıbbı sebepler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir