Cumartesi , 4 Temmuz 2020

Alıç ve Faydaları

Öteki İsimleri : Ekşimuşmula, Barutağacı, Yemişen, Crataegus azarolus, Fleur d’aubepine

10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, ak yada  pembe çiçekli bir ağaçtır. Meyveleri 6-10 mm çapında, 1-3 tohumlu, esmer-kırmızı yada al renklidir.  Hafifçe ekşimsi leziz meyveleri yenilmektedir. Bitkiye oldukça kuvvetli  antioksidant özellikler veren flavonoid (flavonlar) bileşikleri açısından oldukça zengindir. Meyveleri olgunlaştığında al ve sarımsı bir renk alan, yuvarlak görünümlü alıç, süs bitkisi olarak da kullanıyor. Alıç, Türkiye’de, derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda ya da dağlık çevrelerde yetişiyor.

Yararları: Yürek ritim bozuklukları (arrhythmias), sinirsel yürek  çarpıntıları, yürek yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki  yürek kasları zafiyeti, yürek krizi sonrası, yüksek tansiyon, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Fakat sabırlı ve disiplinli olmak gerekir. Zira bitkinin tesiri uzun soluklu kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya adım atar ve bu pozitif yönde tesir gitgide artar. Bu nebat ek olarak, bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağlayabilir. Ek olarak; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı tesirleri de vardır. Alıç’ın ihtiva ettiği maddelerde vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma benzer biçimde özellikler olmadığından uzun soluklu kullanıma uygundur.

Ortalama 3 haftalık bir kullanımdan sonrasında yürek, damar sistemi ile beyinde pozitif yönde tesirleri görülmeye başlamış olan alıç, kan dolaşımını elde eden damarları genişleterek sağlamlaştırdığı benzer biçimde, kalbin daha çok kan ve oksijenle beslenmesini sağlıyor, yüksek kan basıncını dengeliyor.

Sağlamış olduğu faydalarla beyini de pozitif yönde etkileyen alıç, hafızanın güçlenmesinde de mühim rol oynuyor. Yürek kaslarını güçlendirici, kalpritim bozukluklarını düzenleyici etkiye haiz alıcın, koroner toplar damarların işlevlerini destekleyici, yürek krizi sonrasında kalbi güçlendirici özellikleri de bulunuyor. Mideye faydalıdır. Şiddetli kusmayı geçirir.

Kullanım Şekli: ”Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla haşlanır. 10 dakika bekletildikten sonrasında süzülür, balla tatlandırıldığında (şeker hastaları tatlandırma yapmamalı) tesiri daha da artar. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına yada öğün aralarında sıcak içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir