Perşembe , 3 Aralık 2020
Altın Oran ve Gizemleri 1 – altin oran nedir gizemleri nelerdir 5e5e65793f13b

Altın Oran ve Gizemleri

Çeşitli bilim dallarında ve bilhassa mimari, sanat içerikli alanlarda kullanılan, doğada bulunan her şeyin bir düzey, uyum içinde oluştuğuna inanan bir kavram olarak altın oranı tanımlayabiliriz. İlk defa Mısır ve Yunanlar tarafınca mimari yapılarda, heykellerde kullanılan altın oran, doğa da birçok madde üstünde bulunabilir. Esas olarak bölünen bir bütünün yan yana getirilen iki parçasının, diğeri iki büyük parçayı oluşturması prensibine dayanır. Sayısal kıymeti ise 1,618’dir.

İlk olarak kimin, iyi mi ve ne süre bulmuş olduğu bilinmese de, en meşhur yaratı Leonardo da Vinci’nin 1492 senesinde bitirdiği insan vücudunun altın oranını gösteren Vitrivius Adamı çalışmasıdır. Bu emek vermeyi derhal tamamımız biliyoruz. Leonardo da Vinci bu çalışmasına İnsanın Oranları adını vermiştir ve insan ile doğa ananın arasındaki uyumu keşfetmeye çalışan bir eserdir.

Leonardo da Vinci Vitrivius Adamı

Leonardo da Vinci’nin yanı sıra İtalyan matematikçi Fibonacci de altın oranı sayılara uyarlamıştır ve Fibonacci Dizisi isminde olan sayı topluluğunu ortaya çıkarmıştır. Gene de bu çalışmada altın oranın varlığını bilerek yapmış olup yapmadığı tam anlamıyla bilinmemektedir.

Altın oran bir oldukça vakit Mısır piramitleri, istiridye ve salyangoz kabukları üstünden örneklendirilmektedir. Bununla birlikte Leonardo da Vinci şeklinde insan vücudu ve uzuvlarında, organlarında, DNA’da, uzayda ve doğada birçok alanda altın orana rastlanmaktadır. Altın oranın bulunmuş olduğu birçok örneği internette bulmanız mümkündür ve düşündüğünüz süre sizi hayretlere düşürecektir. Hatta Kuran‘da bile altın orandan bahsedilmiş olduğu bilinmektedir.

Bu videodan Kuran’da bahsedilen altın oran mevzusunda data alabilirsiniz:

Altın oran gizemini merak ediyorsanız, aşağıdaki resimler size doğa ananın kanıtlarıdır. Doğada herşeyin bir düzey içinde olduğu ve bir uyumun bulunduğunu altın oran açıkça kanıtlıyor. Birçok bilim insanı bu mevzuda araştırma halletmeye ve doğa ananın, evrenin gizemini araştırmaya, piramitlerin gizemli dünyasını çözmeye çalışıyor.

İşte doğadan, insan yüzlerinden, piramitlerden ve sanat eserlerinden altın oran resimleri:

Aleo Vera Altın Oran DizilimiAyçiçeği Altın OranıGül Altın OranıMarilyn Monroe Altın OranMerdiven Altın OranıMona Lisa Altın OranSalyangoz Altın OranıKhufu Piramidi ve Altın Oran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir