Perşembe , 2 Temmuz 2020

Altının Oda Sıcaklığında Eritilmesi

Chalmers Teknoloji Üniversitesi Fizik Kısmı’nden Ludvig de Knoop küçük yada küçük bir parça altını elektron mikroskopunda incelerken, güçlü elektrik alanı altında, altının eritebileceğini keşfetti. Tesadüfen meydana getirilen bu deneye esnasında, 1064 0C derecede eriyebilen altın katman yüzeyi oda sıcaklığında erimeye başladı.

Elektrik alan tesiri altında, ansızın yapı kaybı oluyor ve altın molekülleri arasındaki bağlantılar zayıflıyor. Ek olarak meydana getirilen diğeri bir deneyle, altını katı ve eriyik haller içinde değiştirebilmenin mümkün olduğu da ortaya çıkarıldı.

Altın atomlarına dair meydana getirilen bu bulgu, bilimsel açıdan devrimsel bir keşiftir. Jyväskylä Üniversitesi teorisyen Mikael Juhani Kuisma ve Ludvig de Knoop ile meslektaşları bu sayede araç-gereç biliminde yeni fırsatlar doğabilir.

Sonuçlar, Physical Review Materials dergisinde yayınlandı. Kuramsal hesaplamalar yardımıyla, altının nasıl oda sıcaklığında eriyebileceğine dair fikir ya da düşünce ya da ide üretildi. Muhtemelen, yüzey erimesi düşük boyutsal faz geçişlerinden kaynaklanıyor. Bu durumda bulgu, topolojiyle de bağlantılı oluyor. Bu bilim alanının öncülleri David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz 2016’da Nobel Fizik Ödülü aldı. Araştırmanın lideri Mikael Juhani Kuisma şimdi bu olasılığı araştırıyor.

Bu durumda  altının yüzey tabakalarını eritebilme kabiliyeti gelecekte benzeri olmayan ergonomik uygulamalara olanak verebilir.

“Yüzeydeki atom tabakalarını denetim edebildiğimizden dolayı, yeni değişik uygulamalara olanak verebilir. Sözgelişi, bu teknoloji yardımıyla değişik sensör türleri, katalizörleri ve transistörleri kullanılabilir. Ek olarak temassız bileşen konseptleri için yeni fırsatlar sağlayabilir,” diyor Chalmers Teknoloji Üniversitesi Fizik Kısmı’nden Prof. Eva Olsson.

Araştırmacılar şimdi elektron mikroskobu olmadan altını eritmenin yolunu arıyorlar.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181120125750.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir