Cumartesi , 28 Kasım 2020
Android Telefonlar ve Tabletlerde Root İşlemi Nedir? 1 – android telefonlar ve tabletlerde root islemi nedir 5e0cf8f2d282b

Android Telefonlar ve Tabletlerde Root İşlemi Nedir?

Android Telefonlar ve Tabletlerde Root İşlemi Nedir? 2 – android telefonlar ve tabletlerde root islemi nedir 5e0cf8f3ddddf

Android cihazınızlarınız için root işlemi tehlikelidir

Akıllı telefonunuz üstünde daha çok denetim sahibi olmak ister misiniz? Android rootlaması yepyeni bir pencere açar, sadece tablet yada telefonunuzun garantisini geçersiz kılabilir.

Üreticiler ve taşıyıcılar sizi root işleminden uzaklaştırır.En fena senaryoda, talimatlara uygun şekilde hareket etmezseniz, cihazınıza onarım edilemez bir halde zarar verebilir, sadece birçok şahıs potansiyel faydaların buna kıymet bulunduğunu düşünüyor. Rootlu bir telefonla, yazılımları kaldırabilir, işlemcinizi hızlandırabilir ve telefon yazılımının görünümünün her bir öğesini özelleştirebilirsiniz.

Root İşlemi Nedir?

Rootlama işlemi, Android cihazınızdaki nerede ise her şeyi özelleştirmek için işletim sisteminin tamamına erişebilir ve üreticinizin yada taşıyıcınızın uygulamış olabileceği tüm kısıtlamaları aşabilirsiniz.

Niçin Root İşlemi Yapılır?

Android Telefonlar ve Tabletlerde Root İşlemi Nedir? 3 – android telefonlar ve tabletlerde root islemi nedir 5e0cf8f2d282b

Android telefonunuzu rootlamak için en büyük artılarından biri, aksi halde kaldırılması mümkün olmayan bloatware’i kaldırabilmenizdir (kimi zaman dönem dışı bırakabilseniz de). Bazı cihazlarda Rootlama, kablosuz bağlanma benzer biçimde öncesinden dönem dışı bırakılmış ayarları etkinleştirir. Ek avantajlar içinde, her biri fazladan özellikler ekleyebilen ve telefonunuzun yada tabletinizin performansını artırabilen hususi araçlar ve flash hususi ROM’lar yükleme kabiliyeti bulunur.

Bazı uygulamalar, tüm uygulamalarınızı ve verilerinizi buluta otomatikman yedeklemenizi, web ve uygulama içi reklamları engellemenizi, internete güvenli kanallar oluşturmanızı, işlemcinizi overclock etmenizi yada cihazınızı kablosuz bir etkin nokta haline getirmenizi sağlar.

Root İşleminin Negatif Tarafları?

Android Telefonlar ve Tabletlerde Root İşlemi Nedir? 4 – android telefonlar ve tabletlerde root islemi nedir 5e0cf8f4de9bb

Android’inizi rootlarken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktalar.

  • Garantinizin İptali: Bazı üreticiler yada firmalar, cihazınızı Rootlamanız halinde garantinizi geçersiz kılar. Aleti onarım için geri göndermeniz gerekiyorsa, yaptığınız yazılım yedeklemesini geri yüklemeniz kafi olacak ve yeni benzer biçimde olacaktır.
  • Telefonunuzun Yapısı: Root işlemi esnasında bir şeyler ters giderse, cihazınızı bozma doğrusu bozulma riski vardır. Bunu engellemenin en kolay yolu talimatları dikkatlice takip etmektir. Takip ettiğiniz kılavuzun güncel olduğundan ve ROM’un hususi olarak hazır olduğundan güvenli olun. Araştırmanızı yapmış olursanız, akıllı telefonunuzun yapısı ile ilgili endişelenmenize gerek kalmayacak.
  • Güvenlik riskleri: Rootlama,bazı güvenlik risklerini ortaya çıkarır. Cihazınızda hangi servisleri yada uygulamaları kullandığınıza bağlı olarak, bir güvenlik açığı oluşturabilir.
  • Dönem dışı bırakılmış uygulamalar: Güvenlik mevzusunda bilgili bazı uygulamalar ve hizmetler Root işlemi yapılmış cihazlarda çalışmaz. Google Hisse ve Barclays Mobil Bankacılığı benzer biçimde finansal platformlar bu tarz şeyleri desteklemez. Sky Go ve Virgin TV Anywhere benzer biçimde telif hakkıyla korunan TV şovları ve filmleri sunan uygulamalar da köklü cihazlarda başlamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir