Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Bilim » Araştırmalar, Evrende Antimadde Mevzusunda Saklı Bir Sırrı Ortaya Çıkardı
Araştırmalar, Evrende Antimadde Mevzusunda Saklı Bir Sırrı Ortaya Çıkardı 1 – ccb31ccd2db97a1a0d5273f50146291b95d0643b

Araştırmalar, Evrende Antimadde Mevzusunda Saklı Bir Sırrı Ortaya Çıkardı

Evrenimizdeki en büyük sırlar içinde antimadde ve kara madde bulunuyor. Görünüşe gore bu gizemli yapıların kendi sırlarının bile sırları var.

İtalyan ve İsviçreli bilim adamları tarafınca meydana gelen çalışmalarda, antimaddenin hem parçacık hem de dalga halinde bulunabildiği ortaya çıkarıldı. Bunun anlamı da antimaddenin daha önceki teorilere uygun olarak kuantum mekaniklerine gore hareket ettiğini ortaya çıkardı. Haliyle bu emek harcama antimadde mevzusunda daha çok merak uyandırmış oldu.

Araştırmalar, Evrende Antimadde Mevzusunda Saklı Bir Sırrı Ortaya Çıkardı 2 – ccb31ccd2db97a1a0d5273f50146291b95d0643b

Büyük Patlama’ya gore evrene eşit oranda madde ve antimadde salmış olmalı. Ne yazık ki antimaddeyi bulmak inanılmaz derecede zor. Tüm bu antimadde nereye gitti? Araştırmacılar noksan bir materyali mi arıyor? Bu mevzuda birkaç yanıt var.

Yeni araştırma ise bu mevzuda netlik sağlamayı amaçlıyor. Maddenin hem de dalga özelliğine de haiz bulunduğunu ispatlamayı amaçlayan 2000 senelik bir deneyi tekrarlayan araştırmacılar, bu esnada kendi değişikliklerini de yapmış oldu. Meydana getirilen çalışmalarda antiparçacıklardan pozitronların da kendi karşıtları ile aynı özellikleri taşımış olduğu ortaya çıktı. Kısaca hiçbir şey olduğu sanılan antimadde bir şey çıktı.

Antimadde parçacıkları, gözlenirken ayrı ayrı hareket etseler de gözlenmediklerinde karmaşıklaştı ve dolaşıklık göstermeye başladı.

Antimaddenin yapısını ve iyi mi hareket ettiğini çözmek, ileride enerji üretimi ve uzay yolculuğu için madde ve antimadde etkileşiminde ortaya çıkan enerji kullanılabilir. Bu enerji o denli büyük ki, verimli kullanmanın yolu bulunursa yıldızlararası yolculuğu da mümkün kılacaktır.

Araştırmalar, Evrende Antimadde Mevzusunda Saklı Bir Sırrı Ortaya Çıkardı 3 – dd4d07cc8cb13dfa27bf7641c0601a45dcb0605e

Bulunması fazlaca zorluk derecesi yüksek antimadde, ek olarak oldukça pahalı. NASA’ya gore 1 gr antihidrojenin fiyatı 62.5 trilyon dolar. 62.5 trilyon dolarla kendinize Avrupa şehirlerinden birinde güzel bir ev almazsınız, beğendiğiniz bir Avrupa şehrini hatta ülkesini satın alırsınız, öyleki bir para kısaca. Bu kadar pahalı ve ender bir şey de her yerde bulunmuyor ve fizikçiler hala antimaddenin yapısını kuramsal olarak çözmeye çalışıyor.

Araştırma, antimadde mevzusundaki mühim sorularımızın biri bu araştırmayla cevaplanmış oluyor. Antimadde emekleri, “her şeyin teorisi”nin çözülmesi mevzusunda mühim bir adımı oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir