Çarşamba , 25 Kasım 2020
Asteroid ile Meteor Arasındaki Farklılıklar 1 – asteroid1

Asteroid ile Meteor Arasındaki Farklılıklar

Asteroid vikipediden alınan bilgiler doğrultusunda küçük gezegen olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yörüngeleri genel olarak Mars ile Jüpiter  gezegenleri arasında kalan gök cisimlerine verilen isimdir. Bu iki gezegen arasındaki 1 kilometrelik bir çap yörüngesinde yaklaşık 40 bin asteroid olduğu tespit edilmiştir. Bu asteroidler yaklaşık olarak saatte 50 ile 100 bin kilometre arasında hızla hareket ederler. Uydusu olan asteroidler olduğu da bilinirken, Haziran 2014 tarihinden itibaren Küçük Gezegen Merkezi tarafından dış ve iç Güneş Sistemi’nde yaklaşık olarak 1 milyonun üzerinde cisim olduğu belirtilmiştir.

Asteroid, kelime anlamına bakılacak olursa ” Yıldıza Benzeyen ” olarak nitelendiriliyor. Ancak asteroidler yıldızdan çok gezegenlere benzemektedirler. Hacimleri ve kütleleri oldukça küçük olduğu için gezegen olarak adlandırılmadıkları için ” gezegenimsi ” olarak adlandırılmışlardır.

İlk asteroid 1801 tarihinde İtalyan astronom, matematikçi Giuseppe Piazzi tarafında keşfedilmiştir. Bilinen gezegenimsilerin en büyüğü ise Ceres adlı bir asteroiddir. Ceres’in çapı yaklaşık olarak 1020 kilometre olarak bilinir. Ceres’in ardından bilinen en büyük asteroid ise Palas adında bir astreoid olup çapı 585 kilometredir.

Vesta asteroidi ise tamamen volkanik kayalarla kaplı ve çok rastlanmayan bir yüzeye sahip küçük gezegendir. Güneşten yaklaşık olarak uzaklığı ise 312 milyon 800 bin km olarak belirtiliyor. Aslında Güneş’e daha yakın olduğu anlamına gelmektedir ve çıplak gözle görülebilen tek küçük gezegen olarak biliniyor. Asteroidler arasında 4 büyükler olarak bilinen ” Ceres, Juna, Pallas, Vesta ” isimli asteroidlerdir.

Güneş Sistemi’nde astronomlar milyonlarca asteroid olduğunu söylüyorlar. Bu asteroidler içinde bazıları sadece iri bir çakıl taşı büyüklüğünde olup tüm asteroidlerin toplam büyüklüğü ise ayın %3’ünden daha fazla olmadığı belirtilmektedir.

Bilim insanlarına göre asteroidlerin varoluşları oldukça uzun senelere dayanmaktadır. Bundan yaklaşık olarak 6 bin yıl önce ise Mısır piramitlerinde kaybolan bir gezegenin olduğu da bilgiler arasında yer almaktadır. Devamında ise 5 bin yıl öncesinde yazılan Sümer tabletlerinde ise asteroidlerin gezegen parçalanması sonucunda oluştuğu yazmaktadır. İşte o zamanda parçalanan gezegenin adı ise Maldek olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir