Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Sağlık » Bacak Ağrıları Yaşam Kalitenizi Düşürmesin
Bacak Ağrıları
Bacak Ağrıları

Bacak Ağrıları Yaşam Kalitenizi Düşürmesin

Kas Ağrısı

Ani ve yoğun gelişen alt bacak ağrıları, kaslarınızın  bitkin  olmasından ve vücudunuzun susuz kalmasından kaynaklanabilir.  Bilhassa alt bacak bölgesinde ani gelişen kramplar söz konusuysa o bölgeyi hafifçe esnetmek, masaj yapmak ve su tüketimini arttırmak bir adım olacaktır. Egzersiz öncesi esneme hareketlerini yapılmalıdır.

Shin Ağrıları

Shin Splint, kaval kemiğinin alt bölgesinde ağrıya sebepolur. Kaval kemiğinde şişlik ve darbe olmamasına karşın ağrı çoğu zaman  egzersiz yada aşırı efor sonrası artış gösterir ve ertesi gün daha da şiddetlenir. Ayak parmaklarında yada kaval kemiğinde kızarıklıklara sebep  olabilir. En etkili tedavisi istirahattir. Adımlama ve koşma  şeklindeki egzersizler şikayetleri artırabilir. Hekiminizin önereceği yüzme ya da oturarak yapabileceğiniz germe gevşetme egzersizleri ağrılarınızı azaltabilir. Rahat, kalın yumuşak tabanlı ve ayağınızı destekleyici ayakkabılar tercih edilebilir. Buz uygulaması ve ayaklarınızı dinlendirmek ödem ve enflamasyonun azaltılmasında etkilidir.

Tendinit

Aşil tendonunuzun iltihaplanmasıyla ilgili ilk belirti, alt bacakta topuk arkasında görülen ağrıdır. Genel bir yaralanma, tendonun şişmesine, gerilmesine yada  yıpranmasına neden olabilir. Aşırı yürümekten ve merdiven çıkmaktan kaçınılmalıdır. Ağrıyı azaltmak için buz kompresi yapılabilir ve hekiminizin önermiş olduğu anti-inflamatuar ilaçlardan kullanabilir. Ağrınızı azaltmak için bacağınızı uzatarak dinlendirin ve ağrıyı artıracak hareketlerden kaçının.

Kemik Kırıkları ya da Burkulma

Eğer bileğinizin hafifçe burkulması söz konusuysa ayağınızı yüksek bir yere koyarak dinlendirin ve buz kompresi uygulayın. Daha şiddetli bir burkulma yada kemik kırığı söz konusuysa buz uygulayarak en kısa sürede hekime başvurun.

Kan pıhtısı

Kan akışında kimi zaman problemler oluşarak damarlarda kalınlaşma görülür ve pıhtı oluşabilir. Damar tıkanıklıklarının bir çoğu alt bacak yada uylukta gerçekleşir. Uzun süre seyahat ediyorsanız, kilo probleminiz varsa, belirli ilaçlar alıyor ve sigara içiyorsanız böyle bir problemle karşı karşıya gelme ihtimaliniz daha yüksek olabilir. Pıhtı oluşma ihtimalinizi göz önünde bulundurarak hekiminize başvurun.

Varisli damarlar

Koyu mavi yada mor damarlar şeklinde görünen varisler, zayıf kapakçıklar ve damar duvarlarından kaynaklanırlar.  Bilhassa ayakta uzun süre kalanlarda ağrı yapabilir. Acıyı hafifletmek için destek çorapları denenebilir ve hekime başvurulabilir.

Alt Ekstremite Periferik Arter Hastalığı

Atar damarlarınız daralıp tıkandığında bacaklarınızın gereksinim duyduğu kan akışı yetersiz olacaktır. Bu da kaslarınızın yeterince beslenmemesine ve alt bacağınızda kramp görülmesine, yürürken, merdiven tırmanırken ve başka tür egzersizler yaparken ağrılara sebep olur. Atardamarlar ciddi olarak daralmışsa dinlenme durumunda bile ağrı devam edebilir ve yaralar zor iyileşebilir. Şeker hastalığınız, yüksek tansiyonunuz, yüksek kolesterolünüz, ciddi kilo probleminiz var ise yada sigara içiyorsanız bu hastalıkla karşı karşıya gelme riskiniz daha yüksek olabilir.

Korunmak için

• İçiyorsanız sigarayı bırakın.
• Sıhhatli beslenin.
• Kolesterol, diyabet ve yüksek tansiyon şeklinde denetim altında tutulması  ihtiyaç duyulan hastalıklarınız var ise ilaçlarınızı düzenli kullanın.
• Kilo kontrolünüzü sağlayın.
• Düzenli olarak egzersiz yapın.

Boyun ağrısının başlıca sebepleri için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Sinirler

Bazı ağrıların sebebi omurilikten süregelen ayak ucuna kadar uzanan sinirlerinizdeki problemlerdir. Kramplar, uyuşma, karıncalanma,  bitkinlik ve sinirlerde zayıflık sık görülen belirtilerdir. Tedavi, anti-inflamatuar ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar almakla beraber birkaç gün dinlendirmeyi içerebilir. Bazı şikâyetlerin azaltılmasında soğuk ve sıcak kompres faydalı olabilir. Fizik tedavi ve germe egzersizleri çoğu zaman  faydalıdır.  Zaman içinde hareketi kontrollü bir halde çoğaltmak gerekir.

Diyabetik Nöropati

Diyabetin sık görülen bir komplikasyonudur. Sinirler yüksek kan şekeri seviyelerinden negatif etkilenmesiyle alt bacaklarda uyuşma ve his azlığıyla kendisini gösterir. Acıyı denetim altına alacak ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun ve kan şekeri düzeylerinizi  denetim altına almaya çalışın.

2 Yorumlar

 1. Hi,

  How are you doing? I aim to provide you a high quality, free of cost guest post article for your amazing website. I can send you some really great topic ideas for this purpose which would be relevant to your website niche for sure.

  If my topic ideas happen to appeal you, I’ll send over the article. I would just need a backlink in return of the article. The backlink needs to be within the body of the article.

  Please let me know your response to this, if I shall send topic ideas?

  Looking forward.

  Regards.

  Mary Jean

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir