Çarşamba , 25 Kasım 2020
Back-End ve Front-End 1 – open position frontend developer dribbble 2 preview1

Back-End ve Front-End

Internet sayfaları her geçen gün daha popüler hale gelmekte ve günümüzde olmazsa olmaz bir iletişim platformu olarak kullanılmaktadır. Web sitelerinin bu kadar yaygın kullanılmasıyla birlikte, web sayfaları dinamik ve kullanıcıya hususi içerik sunar hale gelmiştir. Bu yüzden web sitelerinin yapımında yeni teknolojiler, alanlar geliştirilmiş ve internet sayfaları katmanlı bir yapı haline gelmiştir. Web sayfasının yapımında Frontend ve Backend olmak suretiyle iki ana katman bulunmaktadır.  Bir yazılım yada web yazılımında sistemsel ve fonksiyonel olarak lüzumlu yapı hazırlanmış olur bu aşamadan sonrasında yazılımın kullanıcıya görsel olarak sunulması için ihtiyaç duyulan tasarımlar gerçekleştirilir.

Web tasarımında “frontend” ve “backend” en sık sözü geçen terimler içinde yer alır. Bu iki terim, “web tasarımı” ve “web geliştirme” olarak da adlandırılmaktadır. Bu iki terim genel anlamda sektörün dışından olanlarda kafa karışıklığı yaratıyor benzer biçimde görünse de aslına bakarsak aralarındaki farkı kolayca açıklanabilir. Bunu en kolay tabirle açıklamak gerekirse; frontend, bir internet sayfasına girdiğinizde etkileşime girdiğiniz arayüzün tasarım ve geliştirmesine; backend, bu web sitesinin perde arkasında yer edinen, işin server kısmı ve taban yazılımını geliştirme işine verilen adlardır.

Frontend

Türkçeye “Önyüz” olarak çevrilmiştir. Web sitesinin ön yüzünün (client-side) HTML, CSS ve JavaScript benzer biçimde teknolojileri kullanarak web sitesinin görsel tarafını oluşturma işlemi frontend olarak tanımlanır. Web sitesinin yapımında kullanılacak renk, içerik yerleşimi, yazı tipi vb. tasarım çalışmalarını kapsar. Bu işi meydana getiren kişilere ise “Front-end Developer” ( Ön yüz geliştirici ) denir. Frontend developer ise yazılıma bir tasarım giydirerek görsel açıdan düzenleyerek yazılımın kullanıcı için tam ve anlaşılabilir bir tüm haline gelmesini sağlar.

Backend

Türkçeye “Arkayüz” olarak çevrilmiştir. Kullanıcıların görmediği kısımların ve ana sistemin arkayüzün geliştirilme işlemidir. Bir programın hangi programlama diliyle yazılacağını bulmak, bu yazılımın programlama dilleriyle meydana getirilmesi ve bir veritabanına bağlanması benzer biçimde işlevlerin tümü Backend yazılım tasarımına girer. Sistemin mimarisini oluşturulması, veri tabanı yönetiminin planlanması, sunucu ayarlamalarının yapılması, sistemin maksimum seviyede verimli ve süratli  çalışmasını sağlamak vb. işlevler gerçekleştirilir. Python, PHP, Ruby, Java, C#, ASP.NET, MySQL, MS Sql, MongoDB teknolojileri kullanılır. Bu alanda çalışan kişiler “Back-end Developer” ( Arka yüz geliştirici ) olarak isimlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir