Perşembe , 21 Ocak 2021
Backlink
Backlink

BackLink Sorgulama

Google sıralamalarında en önemli kriterlerden birisi backlinklerdir. Bu sayede web siteniz için başka sitelerden referanslar alabilirsiniz ve sitenizin ziyaretçi trafiğini arttırabilirsiniz. Web sitenizin ziyaretçisi arttıkça arama motorlarında daha fazla yükselebilirsiniz. Backlink analizi için kullanılabilecek bazı araçlar vardır.

Backlink, bir internet sitesi adresinin başka bir internet sitesine link vermesidir. Bir internet sitesinde bulunan özgün içeriğin başka bir internet sitesi kullanıcısı tarafından fark edilip link atanması ile internet sitesi içerikleri ve haliyle internet siteniz tanınmaya başlayacaktır. İnternet sitenizdeki özgün içerikler ne kadar kaliteli backlink alırsa, o kadar çok ziyaretçiniz olabilir.

Ahrefs

SEO uzmanları tarafından en çok kullanılan backlink sorgulama araçlarındandır. Ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcuttur. Ücretsiz sürümü ile 5 adet sorgulama yapılabilmektedir. 

Backlink sayısı, sosyal medya paylaşımları, link alınan ülkelerin yüzdelik oranları gibi birçok görsel detaylı raporlar sunmaktadır. Bu parametrelerin yanında backlinklerin net sayısını ve linklerin nofollow – dofollow durumlarını gösterir.

Rank Signals

Rank Signals, linkleri nofollow ve dofollow olarak ayırmaktadır. İlave olarak anchor textleri trustrank değerlerini ve linklerin site kalitelerini gösterir.

SEO Spyglass

Bu araç online değildir, yazılım olarak kullanılan bir backlink sorgulama aracıdır. Online araçlardan daha fazla niteliğe sahiptir. Ana sayfa PR değerini ve link alınan sayfanın PR değerini gösterir. Ücretsiz olarak da kullanılabilmektedir.

Monitor Backlinks

Ücretsiz aramalar için kısıtlı sorgulama yapar.  Web sitesinin backlink sayısı, değerli backlink sayısı, kaç adet IP üzerinden alındığı gibi durumları da gösterir.

Web SEO Analytics

Belirli kategoriler ve içeriklerde arama sayısını sunabilmektedir.

Cognitive SEO

Çok detaylı analiz yapabilmektedir. Backlinklerin hakkında çok önemli detaylar bu araç üzerinden test edilebilir. Linklerin aktiflik durumu ve detaylı link parametreleri sunmaktadır.

Link Research Tools

Backlink analizi için hızlı ve basit sonuçlar sunar. 53 farklı kaynaktan veri toplamaktadır. Tüm linklerin aktif olup olmadığını raporlar.

Open Site Explorer

İlave olarak ayrıştırma özelliği de vardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir