Cuma , 4 Aralık 2020
Bataryasız Cep Telefonları İle Şarj Problemi Bitebilir 1 – bataryasiz telefon

Bataryasız Cep Telefonları İle Şarj Problemi Bitebilir

Akıllı telefonların yaşamımıza girmesi ile birlikte şarj problemi da hayatımızda yer edindi. Yeri geldi şarj aleti ile gezdik yeri geldi powerbank ile gezdik. Fakat oldukca yakın bir süre içinde bu şarj problemi tarihe karışabilir. Peki, batarya olmaksızın çalışabilen bir cep telefonu yapmak mümkün mü?

Yapmış oldukları emek harcamalar ile Washington Üniversitesi araştırma görevlileri batarya ihtiyacı olmadan emek vermeyi başarabilen bir prototip cep telefonu geliştirerek tüm dünyada geniş yankılar uyandırdı. Yeni geliştirilmiş olan bu prototip cep telefonu ortalama olarak 3,5 mikro watt değerinde bir enerji ile emek harcaması planlanıyor. Bataryasız cep telefonu bulunmuş olduğu yakın bölgede yer edinen radyo sinyalleri ve de oldukca minik bir yerleşik güneş pili ile ışık yardımıyla çalışıyor.

Bataryasız Cep Telefonları İle Şarj Problemi Bitebilir 2 – bataryasiz akilli telefon

Gelecekte her insanın kullanımında olması beklenen bu prototip bataryasının yanı sıra kapasitif dokunma tuşları, dönem kartı ve de içinde yer almakta olan öteki hazır parça kısımlarının da sadeliği ile dikkatleri üstüne toplamayı başardı. Bu yeni hızla gelişen teknolojinin bir öteki özelliği de araştırma ekibinin el ele vererek oldukca oldukca minik enerji parçalarını iletme özelliğine haiz bir hususi baz istasyonu tasarlamaları oldu.

Bu yeni teknolojik buluşu gerçekleştiren araştırmacılar, prototip yardımıyla Skype ile arama yapma ve alma hususi durumunu kullandılar. Araştırma ekibi kontakt güvenliğini sağlamak amacı ile şifreleme ve video yayınına olanak sağlamak amacı ile e-link ekran şeklinde geliştirilmesi mümkün olan oldukca fazla alanın da bulunduğunu belirtiyor.

Bu araştırma ekibinin içinde yer edinen adlardan birisi olan Vamsi Tall, hemen hemen geliştirmenin ilk başlarında olmuş oldukları hususi bir baz istasyonu prototipinin en üst düzey hali ile ileride bataryası olmayan cep telefonlarının yaşantımızda oldukca büyük bir yer kaplayacağını da açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir