Perşembe , 2 Nisan 2020

Bilim İnsanları, İnsan Vücudunun İçinde Hareket Edebilen Bir Robot Geliştirdi

Sıhhat alanında yaşanmış olan gelişmeler, değişen teknolojinin hayatımızdaki yerini gözler önüne seriyor. Bilim adamlarının geliştirmiş olduğu ‘uçan balina’ isminde bir mini robot, vücudumuzun içine girerek ilaçları doğru yere götürebiliyor. Bilhassa kanser hastalarını yakından ilgilendiren bu robot, hedeflenmiş olan kanser hücrelerine direkt giderek burada ilaç dağıtımı yapabiliyorlar. Değişken boyutlarda üretilebilen robotların boyutları, milimetrelerle ifade ediliyor. İşte bilim adamları tarafınca geliştirilen ve laboratuvar testlerinde başarı göstermiş olan uçan balina;

Hong Kong Kent Üniversitesi’nde vazife icra eden bilim adamları tarafınca geliştirilmiş olan uçan balina, açılıp kapanabilen kanatlara ve bir kuyruğa haiz. Bu özelliği yardımıyla uçan balina, kan içinde rahatça hareket edebiliyor.

3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilen uçan balinanın gövdesi, tahmin ettiğimiz benzer biçimde plastik bir yapıya haiz değil. Uçan balinanın kuyruğu, kardiyomiyosit hücrelerle (kalp kası hücresi) kaplı. Bu da kuyruğa esneme ve hareket imkanı tanıyor. Uçan balinanın kanatlarında da ışığa duyarlı olan bir hidrojel kullanıldı. Bu hidrojel yardımıyla da kanatların duruş pozisyonu değişiyor.

Vücudumuzda kanserli hücrelerin olduğu bölüm kızıl ötesi ışıkla aydınlatılıyor. Buraya gelen uçan balina, kızıl ötesi ışıktan etkilenen hidrojel yardımıyla kanatlarını büküyor. Öyleki ki kuyruk kısmında bulunan kalp kasının gücü, kanatların bükülmesiyle ortaya çıkan sürtünme kuvvetini yenemiyor. Böylece bu minik robot, o an hareketsiz kalıyor ve bulunmuş olduğu bölgeye ilacı bırakabiliyor.  Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan projenin geliştiricilerinden Asistan Profesör Zi Chen bu durumun, el freni etken olan bir aracın gaz pedalına basılması benzer biçimde bulunduğunu ifade ediyor.

Meydana getirilen testlerde başarı göstermiş olan bu robotun kanatlarınının ayrı ayrı bükebilmesi için çalışan bilim adamları, böylelikle robotun hareket kabiliyetini artırmayı amaçlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir