Cuma , 3 Temmuz 2020

Bilim İnsanları, Internasyonal Uzay İstasyonu’nda 3 Boyutlu Yazıcıyla Kas Dokusu Üretecek

Internasyonal Uzay İstasyonu (ISS), biyomedikal araştırmaların mühim bir merkezi haline gelmeye başladı. Örneklerden biri, araştırmacıların yörüngede 3 boyutlu yazıcıdan kas dokusu basmasını içeriyor.

3 boyutlu yazıcıların doku basmakta ilerledikleri, hatta kas yapısının yanında damarları ve kapakçıklar benzer biçimde organ parçacıklarını da başarıyla üretebildikleri biliniyor. Bu hızla gelişen teknolojinin yörüngeye taşınabilmesi ise daha uzun soluklu uzay yolculuklarını mümkün kılacak.

Eylül 2019’da Rus biyoteknoloji laboratuvarı 3D Bioprinting Solutions, ISS’te kullanılacak olan ham biyomateryalleri uzaya gönderecek. Organları uzayda basmak, teoride dünyada basmaktan daha kolay. Gezegenimizdeki yüksek yer çekimi sebebiyle organların basım esnasında kendi üstlerine çökmeleri oldukça sık görülüyor. Basılan organlar uzayda duracak ve organların yapısında zamana bağlı olarak gerçekleşecek değişimler gözlemlenecek.

Yapılacak olan araştırmaların sonunda ortaya çıkacak olan bilgiler ve gözlem neticeleri, ondan sonra yazı haline getirilecek. Ek olarak uzun soluklu uzay yolculuklarında yaşanmış olan değişimleri organ bazında araştırma fırsatı elde edecek olan bilim adamları, uzun soluklu uzay yolculukları için de mühim bir adım atmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir