Cumartesi , 19 Eylül 2020
Güncel

Bilim İnsanları Resmen Deklare etti: İnsan Çağı Gelmiş Durumda

Coğrafi dönemlerin varlığını tamamımız ilkokuldan biliyoruz. Bu dönemler, dünyanın katmanlarında kendilerini belli ediyorlar. Seri isminde olan bu yapılardaki değişimler de dönemlerin değişimini gösteriyor.

Holosen Çağ içinde olduğumuz fikri, yavaş yavaş yerini yeni bir anlayışa bırakıyor. Jeologlar, içinde yaşadığımız çağa Antroposen Periyodu adını vermeye karar verdiler. Bu da insan çağı anlamına geliyor.

İsmi her ne kadar Yüzüklerin Efendisi benzer biçimde epik fantastik hikayelerde fenalık kovulduktan sonrasında başlamış olan dönemlerin isimlerine benzese de durum oldukca daha değişik. Bu zamanda insanoğlu belirgin şekilde gezegenin yapısına tesir ediyorlar. Bunun için de bir numaralı yöntemlerden biri nükleer silahlanma.

1950’lerde başladığı söylenen süreci belirlemek için araştırmacılar ilk olarak bir ‘altın sapma’ arıyorlar. Bu sapma, coğrafi olarak oluşan katmanlarda belirgin bir sapmanın ortaya çıkması olarak tanımlanıyor. Sapmanın nasıl biteceği mevzusunda ise değişik fikirler var. Bu fikirlerden en belirgin olanı, atom bombaları ve hidrojen bombası testleri. Öteki alternatifler içinde ise artan tavuk üretimi ve gittikçe yükselen fosil yakıt kullanımı var.

Araştırmacıların bu sonuca varması o kadar da şaşırtıcı değil. 2016 senesinde da Cape Town’da meydana getirilen International Geological Congress’te ilk oylama yapılmış ve Antroposen terimini kabul etmişti. Terimin kullanımının yaygınlaşması ve altın sapmasının belirlenmesi ise birkaç yıl alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir