Perşembe , 3 Aralık 2020
topolojik-süperiletkenlik

Bilim İnsanları Tarafınca Maddenin Yeni Bir Hali Ortaya çıkarıldı

New York Üniversitesi, Buffalo Üniversitesi ve Wayne Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamları, maddenin yeni bir halini keşfetti. Topolojik süperiletkenlik isminde olan bu durumun ileride elektronik cihazların veri depolama kapasitelerini arttırmak için kullanılması umut ediliyor.

Araştırmacılardan Javad Shabani, basın açıklamasında yeni topolojik durumun hem hesaplama hızı, hem kuantum bilgisayarlar hem de depolamayı arttırma mevzularında mühim rol oynayacağını söylemiş oldu. 

topolojik-süperiletkenlik

Araştırmanın neticeleri hemen hemen bir bilimsel niteliği olan yayında yer almasa da arXiv’de kendine yer buldu. Araştırmanın genel çerçevesi ise kuantum bilgisayarlar üstüne oldu. Kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarlardaki bitler yerine kübit isminde olan hususi birimleri kullanarak daha süratli hesaplama yapabiliyor. 

Kuantum bilgisayarlarda bulunan kübitler, normalde 1 yada 0 durumunda bulunan bitlerin aksine süper pozisyon isminde olan bir ara durumda bulunuyorlar. Böylelikle fazlaca daha karmaşık işlemleri fazlaca daha süratli yapabiliyorlar. 

Araştırmalar esnasında maddenin konvansiyonel durumundan kuantum durumuna geçişte yeni bir topolojik hal almış olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, kuantum durumundaki değişimleri iki hal arasındaki değişimde ortaya çıkan enerji bariyeri üstünden gözlemlemeyi başardı.

kübitler

Araştırma esnasında Majorana parçacığı isminde olan hususi yapılar da gözlemlendi. İlk olarak 20. yüzyılda İtalyan bilim insanı Ettore Majorana tarafınca ortaya atılan bu parçacıklar, kendi kendilerinin anti parçacığı olarak hareket edebiliyorlar. Öteki parçacıklarla etkileşime girmeyen bu yapıların teoride kübit saklamak için ideal oldukları söyleniyordu. Yeni topolojik durumda bu parçacıkların toplanabilmesi sağlanabiliyor.

Shabani, bu yapı yardımıyla kübitlerin depolanmasına ek olarak hatasız şekilde de çalışmalarının da yolunun açılacağını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir