Salı , 22 Eylül 2020
Home » Bilim » Bilim İnsanları, Yıldırımlar ve Gama Işınları Içinde Garip Bir Bağlantı Keşfetti
Bilim İnsanları, Yıldırımlar ve Gama Işınları Içinde Garip Bir Bağlantı Keşfetti 1 – 64cba9c0dcf193579595804fad07bd6e9b2b6e91

Bilim İnsanları, Yıldırımlar ve Gama Işınları Içinde Garip Bir Bağlantı Keşfetti

Bilim adamları fırtına bulutlarındaki iki değişik gamma ışını vakasını birbirleriyle ilişkilendirdi. Bunun sonucunda da zayıf ve kısa süreli gamma ışını aktivitelerinin yıldırımları oluşmasında rol aldığını düşünüyorlar.

Bilim adamlarının incelemiş olduğu iki vaka var, bunlardan birisi oldukça zayıf olan ve bir tek bir dakika kadar devam eden “gamma ışını parlaması” diğeri ise oldukça daha kuvvetli ve yoğun olan sadece oldukça kısa devam eden “topraksal gamma ışını parlamaları” (TGFs).

Bilim İnsanları, Yıldırımlar ve Gama Işınları Içinde Garip Bir Bağlantı Keşfetti 2 – 64cba9c0dcf193579595804fad07bd6e9b2b6e91

Bu iki olayın da fırtına bulutlarının içinde meydana geldiği ve olayların, hızlanan elektronların getirmiş olduğu negatif ve pozitif yüklere bağlı olarak gerçekleştiği uzun süredir biliniyordu. Sadece bilim adamları bu olayların tam olarak iyi mi bulunduğunu ve yıldırımla olan bağlantılarını tam olarak anlamamıştı.

Sadece, yakın bir zamanda olayların bir yıldırım çakmasıyla birlikte gözlendi. Bu, araştırmacıların yıldırımlarla ilgili soruları cevaplamalarına destek oldu.

Bilim İnsanları, Yıldırımlar ve Gama Işınları Içinde Garip Bir Bağlantı Keşfetti 3 – 4e21331784c65c37de9d6f69303671363bf143ea

Japonya’daki Tokyo Üniversitesi’ndeki bir astrofizikçi olan Yuuki Wada, “Kanazawa’daki bir kış fırtınasında, araçlarımız TGF’nin ve yıldırım çakmasının aynı anda gerçekleştiğini gözlemledi. Bu oldukça yaygın bir durum sadece garip bir halde aynı yerde ve bununla birlikte gamma ışını parlaması da gözlemledik” dedi.

Araştırmacı, “Ek olarak, yıldırım çaktıktan sonrasında parlama aniden ortadan kayboldu. Tüm bunlardan yola çıkarak bu olayların bağlantılı bulunduğunu söyleyebiliriz ve bağlantı ilk kere bu şekilde gözlemlendi” şeklinde bir açıklamada bulunmuş oldu.

Bilim adamları gamma ışını etkinliklerinin; elektronların, nitrojen atomlarının çekirdekleriyle etkileşime girmiş olduğu için yıldırımlarla beraber gerçekleştiğini biliyorlardı sadece bu iki vaka daha ilkin bir tek bir kez daha beraber gözlemlenmişti ve bu gözlemin neticeleri, herhangi bir çıkarım yapmak için kafi değildi.

Araştırmacılar, son olarak yapmış oldukları gözlemlerinin sonucunda bu iki olayın kesinlikle bağlantılı bulunduğunu altını çizdi. Sadece ne olduğu hakkında daha öğrenmeleri ihtiyaç duyulan oldukça fazla şeyin bulunduğunun da altını çizdi.

Bilim İnsanları, Yıldırımlar ve Gama Işınları Içinde Garip Bir Bağlantı Keşfetti 4 – 78272dc2b5d62728f9766605e451e11f529bfbcc

Bu yeni bulgular, Gamma-ray Observation of Winter Thunderclouds (GROWTH) adlı bir araştırma grubu tarafınca ortaya çıkarıldı. Araştırma ekibi Kanazawa’daki okulların ve başka binaların çatılarına yerleştirilen araçları kullanıyor.

Bilim adamları, gamma ışını parlamalarının yıldırımlara bir tek eşlik etmediğini, onların oluşmasına niçin bulunduğunu söylüyor. Sadece bu mevzu hakkında cevaplanması ihtiyaç duyulan 2 ana sual var. Bunlar: “TGF’ler niçin nadiren yıldırımlarla beraber görünüyor ve TGF’ler niçin oluyor?”

Bilim İnsanları, Yıldırımlar ve Gama Işınları Içinde Garip Bir Bağlantı Keşfetti 5 – 2c0f46edcdc0a420fcbe4b839ed767268545197d

Daha çok araştırma ve daha çok aracın değişik bölgelere yerleştirilmesi, bilim adamlarına bu soruları cevaplamakta destek olabilir. Ek olarak tüm bunlar, meteorolojistlerin yıldırımların nereye çakacağını daha doğru bir halde tahmin etmesine de destek olabilir.

Wada, “Daha çok vasıta kullanarak, oluşturduğumuz modelleri daha da geliştirebiliriz. Şu anda tam kati olmasa da eğer kafi vasıta verisine ulaşırsak, 2 kilometre mesafedeki yıldırımların nereye düşeceğini 10 dakika öncesinden tahmin edebiliriz” şeklinde bir izahat yapmış oldu.

Araştırma, Communications Physics’te gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir