Salı , 22 Eylül 2020
Home » Bilim » Bilim İnsanlarına Bakılırsa Uzaylılar, Dünya’yı Bu şekilde Görüyor Olabilirler
Dünya-uzaydan-görünüşü-ışık-haritası

Bilim İnsanlarına Bakılırsa Uzaylılar, Dünya’yı Bu şekilde Görüyor Olabilirler

Sık sık uzayda bulunan Dünya benzeri gezegenler ve yaşamı destekleme potansiyeline dair haberler çıkıyor ve ikimiz de bu haberleri okurlarımıza ulaştırıyoruz. Bilim adamları için bu gezegenleri keşfetmek oldukça zor. İlginç ve sıkıntılı süreçlerin arkasından astronomlar, gördükleri oldukca minik bir ışık parçasından yola çıkarak bir gezegenin yaşama izin verip vermeyeceği mevzusunda çıkarımlar yapıyor. 

Durumu bir de öteki taraftan düşünelim. Uzayda bir yerlerde minik, sempatik bir uzaylı ırkı yaşadığını varsayalım. Bu ırktan gökbilimci Grubil, uzayda kendi düşsel gezegenleri Vitrozyal’ın bir benzerini arıyor olsa ve teleskobunu Samanyolu Galaksisi’nin kıyısında dönen bir yıldız sistemine çevirmiş olsa ne görürdü?

Araştırmacılar, gezegenimizin uzaylıların gözünde iyi mi görünüyor olabileceğini görmek için Dünya’nın, NASA’nın Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) uydusundan gelen 10 bin görüntüsünü kullandı. DSCOVR, tam olarak gün dönüm çizgisinin üstünde bulunuyor. Araştırmada kullanılan görüntüler, 2016 ve 2017 yıllarına ilişik. 

Dünya-uzaydan-görünüşü-ışık-haritası

Uzaylı astronomların görmüş olduğu görüntüyü canlandırmak isteyen araştırmacılar, her bir görüntüyü tek bir parlaklık noktasına dönüştürdü ve görüntüleri peş peşe ilave ederek gezegenimizi 2 yıl süresince inceleyen bir araştırmacının ne göreceğini ortaya çıkardı. 

Karaların ve bulut yapılarının veriye iyi mi tesir ettiğini ortaya çıkaran araştırmacılar, Dünya’nın dönüşünü de hesaba katarak yukarıda gördüğünüz kontür haritasını meydana getirdi. Harita, kısa sürede The Astrophysical Journal Letters’ta yayımlanacak. 

Görseldeki siyah çizgiler, kara parçaları için medyan değerlerini gösteriyor ve yaklaşık kıyı şeridini oluşturuyor. 

Bu emek verme elbet ki Grubil için değil, bizim araştırmacılarımız için yapılmış oldu ve aslolan amacı da başka bir gezegeni incelerken yaşanabilir olup olmadığı, gezegende su bulunup bulunmadığı mevzusunda daha iyi emek harcamalar yapmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir