Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Sağlık » Bit Bulaşması ve Yok Edilmesi
Bit Bulaşması ve Yok Edilmesi 1 – bit nedir nasil bulasir bitlenme nasil yok edilir 5e826788f1f0c

Bit Bulaşması ve Yok Edilmesi

Bit ya da diğeri adıyla pedikulozis; bir çok vakit 6 ayaklı olan, dişi ve adam cinsleri bulunan, kan emerek yaşamını sürdüren bir parazittir. Bitler insanoğlunun kasıklarında, saçında, kaşında ve gövdesinde yaşayabilirler. Açık havada 2-3 gün yaşayabilen bitler, bu yüzden insanların başını tercih ederler ve belirli aralıklarla baş derisine kafalarını yerleştirip kan emerler. Bulundukları yerlerde yumurtlama da gerçekleştiren bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Saç tellerine yapışık şekilde duran sirkeler, açık havada 2-3 hafta kadar yaşayabilirler. Uygun ortamı gören ve yaşamlarına müdahale edilmeyen bitler süratli bir halde üredikleri şeklinde, kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama nazaran değişiklik gösterir.

Kafada yaşayan bitlerin ömrü vasat olarak 32 ile 35 gün arasındadır. Üreme süreleri 13 ile 19 gün içinde olan bu parazitler, yaşamları süresince 1 yada 2 kez ürerler. Bu üremenin peşinden, bulunmuş olduğu kafada 10 ile 20 kadar sirke bırakırlar. Yumurtlayan bit ölse bile yavruları sirkelerden çıkarak beslenmeye adım atar ve üremeye hazırlanmış olur. Bu üreme döngüsü göz önünde bulundurulursa, kafadaki 10 sayı bitin 2 hafta sonrasında üremesi sonucu vasat 150 sayı bit ortaya çıkar. Lüzumlu önlemler alınmaz ise kafada oluşacak bit sayısı tahmin edemeyeceğiniz kadar oldukça olacaktır. Bitlere karşı genel olarak kimyasal ilaçlar kullanılır, yalnız bu tür ilaçların aşırı kullanılması önerilmez. Kimyasal ilaç kullanılmasına rağmen bitler yok edilemiyorsa, bu ilaçların kullanılmasına devam etmemek gerekir. Alternatif olarak, eski dönemlerden beri kullanılan ve etkili olan bitkisel ilaçlar kullanılmalıdır, ek olarak bu tür ilaçlar kimyasallara nazaran daha etkilidir.

Bit

Bit Bulaşması

Yaşam şekilleri ve dayanıklı yapıları yardımıyla birçok ortamda yaşama imkanı gören bitler, birçok yerde rastlanabilecek parazitlerdir. Bitler için, hayvanlarda bulunan pirelerin insan vücudundaki değişik türleri diyebiliriz, yalnız bunlar insan kafasında kendiliğinden oluşurlar. Saç derisinin parçalanması ve kuruması ile oluşan kepekler, baş bölgesindeki fazla yağlar ile beslenir ve oldukça küçük yada küçük canlı şekli oluştururlar. Sirke yada yavşak olarak tanımlanan bu canlı organizması, bulunmuş olduğu ortam uygun ise kozasından çıkar ve bite dönüşür. Bu bitin saç derisinde üremesi sonucu tüm saç bitlerle kaplanabilir. Bitleri yok etmek o denli da zor değildir, bilhassa organik yöntemler ve bazı kimyasal ilaçlar ile bitlerden kurtulmak kolay bir hale gelmiştir.

Bitlere karşı kullanılan ilaçların bir kısmı yan etkilere niçin olabilir, yalnız bu tür ilaçların yerine kullanabileceğiniz bitkisel ilaçlar da mevcuttur. Bitleri yok etmek amacıyla kullanılan bitkisel ilaçlar, bununla beraber saç sağlığının korunmasına da destek sağlar.

Bit Nedir

Bitlerin Yok Edilmesi

1. Hindistan Cevizi Yağı: Bitlere uygun olan ortamların bozulmasını elde eden etkisiyle, Hindistan cevizi yağının bu amaçla kullanımı oldukça yaygındır. Ilk olarak saçlar elma sirkesiyle durulanır ve bitlerin sersemleşmesinin peşinden Hindistan cevizi yağı sürülür. Bu işlemin sonrasında kafa havlu ile sarılmış olur ve vasat 8 saat beklenir. Bundan dolayı Hindistan cevizi yapı uygulamasının gece yatmadan ilkin yapılması daha doğru olacaktır. Bu sürenin sonunda saçlar şampuanla yıkanır ve ölen bitler taranarak temizlenir. Bitlerden tamamen kurtulmak için, bu uygulamanın 1 hafta süresince yapılması gerekmektedir.

2. Sirke: Ak sirke, ihtiva etmiş olduğu asetik asit ile bit türündeki parazitlerin yok edilmesi için etkili bir maddedir. Doğru kullanıldığı takdirde baştaki bitlerden kısa sürede kurtulmak mümkündür. Ak sirke uygulaması şu şekilde yapılır; müsavi miktarlarda su ve ak sirkeyi bir kasenin içinde karıştırın. Karışımı saçın ve kafa derisinin tamamına sürün ve 1-2 saat süresince bekleyin. Bu sürenin peşinden bit tarağı isminde olan ince aralıklı bir tarak ile saçlarınızı tarayın ve ölü bitleri saçlarınızdan paklayın. Ondan sonrasında hafifçe bir şampuanla saçlarınızı iyice yıkayarak durulayın. Tıpkı Hindistan cevizi yağında olduğu şeklinde, bitlerden tamamen kurtulmak için bu uygulamayı 1 hafta süresince yapmanız gerekir.

3. Zeytinyağı ve Sirkeli Su: Banyodan 1 saat ilkin yarım fincan zeytinyağı ile yarım su bardağı sirkeyi karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza ve kafa derinize sürdükten sonrasında vasat 1 saat kadar bekleyin. Ondan sonrasında hafifçe bir şampuanla saçlarınızı köpürterek bol miktarda su ile sudan geçirin ve durulayın.

Bit BilgiBaba

4. Bebek Yağı: Baştaki bitlerden kurtulmanız için uygulayabileceğiniz bir başka organik yöntem bebek yağıdır. Sirke ile karıştırılan bebek yağı, bitlere karşı alınabilecek en etkili tedbirlerden biridir. Bunun için bebek yağını kafa derinize ve saçlarınıza masaj yaparak sürün ve vasat 15 dakika bekleyin. Bu sürenin peşinden ince aralıklı tarak ile saçlarınızı güzelce tarayın. Saçınızı tararken ölü bitler tarağa yapışacaktır. Bebek yağının sirke ile kullanılması, karışımdaki PH kıymetini arttıracağı için bitlerin daha süratli ölmesini elde edecektir. Bu uygulamadan sonrasında saçlarınızı kesinlikle hafifçe bir şampuanla temizlemeniz gerekir. Karışımın uzun süre başta kalması yan etkilere niçin olabilir. Bebek yağı uygulaması ile bitlerden kısa sürede kurtulmak için, 3-4 gün süresince bu yöntemi uygulamanız gerekir.

5. Tuz: Başta bulunan bitlerin ve bit yumurtası bulunan sirkelerin kuruyup ölmesi için en etkili yöntemlerden biri de tuzdur. Tuz uygulaması şu şekilde yapılır; çeyrek fincan sirke ile çeyrek fincan tuzu bir kase içine koyun ve iyice karıştırın. Kazanmış olduğunuz karışımı sprey şişesinin içine dökün ve saçlarınıza hafifçe püskürtün. Başınızı galoş yada havluyla kapatıp vasat 2 saat bekleyin. Bu sürenin peşinden saçlarınızı hafifçe bir şampuanla yıkayarak paklayın. Tuz uygulamasının etkili neticelerini görebilmek için minimum 3 gün süresince kullanılması gerekir.

6. Çay Ağacı Yağı: Sirkeler ve baş biti için etkili olan yöntemlerden biri de çay ağacı yağı uygulamasıdır. Bunun için 3 çay kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı ve 50 gram organik şampuanı bir kap içinde iyice karıştırın. Kazanmış olduğunuz karışımı, tüm saçınız ve kafa derinizi kaplayacak şekilde masaj yaparak sürün. Ondan sonrasında saçlarınızı bir havlu ile kapatın ve vasat 30 dakika kadar bekleyin. Nihayet olarak başınızı ılık su ile sudan geçirin ve kuruyan karışımı paklayın. Bu uygulamayı yapmadan ilkin dikkat etmeniz gereksinim duyulan şey, çay ağacı yağının direk olarak kafa derisine temas ettirilmemesi gerektiğidir.

7. Bit Şampuanı: Bitlerle savaşım eden birçok insan, bu problemi başkalarına açamaz ve kendi içinde çözmeye çalışır. Bit ya da sirkelerden kurtulmanız için, ilk olarak biti tespit etmeniz gerekir. Bit şampuanı, azca sayıdaki bitlerle savaşım etmek için etkili bir yöntemdir, ek olarak bit oluşumunu engeller, sirke ve bitlerin başka bir kişiye geçmesini önler. Bundan dolayı bitlenen bir insanoğlunun yapabileceği ilk şey, eczaneye gitmek ve kendisine en uygun bit şampuanını alarak kullanmaktır. Bit şampuanı, doğru kullanmak şartıyla bitlerden süratli bir halde kurtulmanızı elde edecektir.

Bit Tedavisi

Bunların haricinde, bitlerden kurtulmak için geceleri yatmadan ilkin saçınızı ak sirkeyle yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrasında temiz ve ince bir havlu ile başınızı sarın. Gece süresince bu şekilde bekleyin ve sabah kalktığınızda saçınızı hafifçe bir şampuanla yıkayarak paklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir