Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Teknoloji » Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır?
Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır? 1 – blog adsense para kazanma1

Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır?

Son zamanlarda video içerikler ön plana çıksada bloglara olan ilgi hala devam etmektedir. YouTube üzerinde video yayınlayanlar gibi kamera karşısına geçmeden bilgilerini ya da yaşadıkları hayat deneyimlerini ve öğrendikleri yeni şeyleri yazarak da para kazanabilenler vardır.

Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır? 2 – blog ile para kazanmaBlog yazmaya başlamak için bir web sitenizin olması yeterlidir. Herhangi bir kodlama ya da tasarım bilginiz olmadan da basit bir web sayfası oluşturabilir ve içeriklerinizi yayımlayabilirsiniz.

En popüler blog servisleri Google’ın kendi bünyesinde barındırdığı Blogger ve açık kaynaklı olarak geliştirilen WordPress’dir. Blogger tamamen ücretsizdir ve sizden ek bir özellik kullanmanız için ücret talep edilmez. WordPress’in üyelik modeli ile çalışan kendi sitesi üzerinden verdiği alt blog servisiyle de dakikalar içerisinde “bloglamaya” başlayabilirsiniz.

WordPress’in alan adı ve hosting satın alarak tamamen veri tabanı ve diğer tüm özelliklerin sizin kontrolünüzde olduğu bir yapısı vardır. Bu sebeple eğer tüm kontrolün sizde olduğu bir WordPress site kurmak istiyorsanız bu konuda uzun araştırmalar yapmanız gerekebilir.

Hangi konuda bloglamalıyım derseniz bu tamamen size kalmış, konu girişinde de belirttiğimiz gibi edindiğiniz bilgi ve deneyimleri paylaşarak başlayabilirsiniz.

Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır? 3 – blog adsense para kazanma1

Tıpkı yazılı medya kuruluşları gibi sizinde gelir modelinizin temelini reklamlar oluşturacaktır. Görsel reklamlar ya da içerik pazarlaması ile herhangi bir ürün tanıtımı size yazdığınız blog üzerinden kazanç elde etmenize yardımcı olacaktır.

Reklam yayınlayarak kazanç elde edebileceğiniz en iyi platform yine Google’a bağlı Adsense’dir. Blogunuzu açtıktan ve belirli bir içerik sayısına ulaştıktan sonra buraya yayıncı olarak başvuru yapılabilir. Ayrıca blogunuzun bilinirliği arttıkça çeşitli konularda reklam vermek isteyenlerde sizinle iletişime geçecektir. Bu yüzden siteye mutlaka iletişim sayfası eklenmelidir.

Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır? 4 – blog hostingAlan Adı: .com, .net ve .org gibi uzantılara alan adı (domain) denir. Popüler alan adlarına yıllık ödeme ile sahip olabilirken .tk gibi bazı alan adları da ücretsiz olarak elde edilebilir.

Hosting: Bir sunucunun küçük ve sanal bir bölümünü kiralamaya denir. Hosting içerisinde sitenizin dosyalarını barındırabilirsiniz. Aylık ya da farklı özelliklere sahip paketlerle satın alabilirsiniz. Ücretsiz bazı alternatifler olsa da eğer emek harcayacağınız bir proje oluşturacaksanız riske girmenizi tavsiye etmiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir