Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Sağlık » Boyun Ağrısının Başlıca Sebepleri
Boyun Ağrısının Başlıca Sebepleri 1 – 15783861910.647241001

Boyun Ağrısının Başlıca Sebepleri

Günlük negatif etkileyen, gece uykudan uyandıran boyun ağrıları omurganın kemik ve eklem yapılarından doğabileceği şeklinde kas, bağlar ve sinirler şeklinde yumuşak dokulardan da kaynaklanabiliyor.

Boyun fıtığı

Uzunlukta 7 tane omur cismi bulunuyor. Boyun fıtığı her iki boyun omuru içinde yastık görevi icra eden jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere doğru taşması sonucu ortaya çıkıyor. Basının büyüklüğü ve etkinliğine gore boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında kuvvet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşma ve beceriksizlik görülebiliyor. Eğer omuriliğe doğru bası olur ise adım atma zorluğu, bacaklarda kuvvetsizlik ve idrar şikayetleri de tabloya eklenebiliyor.

Kireçlenme

Uzunlukta kireçlenme eklemlerin yıpranıp aşınmasıyla oluşuyor. Eğer eklemlerdeki hasar ve disk kenarlarındaki yeni kemik oluşumları boynun düzgüsel hareketlerini engellerse, ağrı haricinde uzunlukta tutukluluk hissi de ortaya çıkıyor. Eklem kenarlarından büyüyen yeni kemik oluşumları boyun hareketleri esnasında sinir köklerine bası yaparak sinirin yayılım alanı süresince omuz ve kollarda ağrıya niçin oluyor. Sinir hasarı bununla beraber uyuşukluk ve iğnelenme hissiyle kaslarda güçsüzlüğü de bununla beraber getirebiliyor. Fazlaca ileri olgularda ise kemik çıkıntıları omuriliğe de bası yaparak vücudun alt kısmında güçsüzlük ve duyu yitirilmesine bile niçin olabiliyor.

Omurga kanalında daralma

Omuriliğin yada sinirlerinin geçmiş olduğu kanalların daralması ve omurilik beslenmesinin bozulması ile ortaya çıkıyor. Bilhassa ileri yaşlardaki hastalarda ellerde uyuşma, kuvvetsizlik ve beceriksizlik, yürümede güçlük ve el-ayaklarda his kusuru görülebiliyor.

Torasik çıkış sendromu

Boyundan çıkan sinirlerin omuz ve koltukaltı bölgesinde sıkışması boyundan kola yayılan ağrıya ve uyuşukluğa niçin olabiliyor. Boyun ağrılarına neden olan nedenler içinde çoğunlukla görülen torasik çıkış sendromu operasyon ile tedavi edilebiliyor.

Romatizmal hastalıklar

Romatoid artrit, ankilozan spondilit şeklinde hastalıklar boyun hareketlerinde kalıcı kısıtlılığa sebep olabiliyor. Sadece mekanik ağrıların tersine bu hastalıklarda ağrı hareketle azalırken uzun soluklu istirahatle ve bilhassa geceleri artıyor.

Travmalar

Trafik kazaları da uzunlukta ciddi yaralanmalara niçin olabilen faktörler içinde. Bilhassa araca arkadan vurulması durumlarında boynun kontrolsüz olarak öne ve arkaya savrulması bağlarda ciddi yaralanmalara sebep oluyor. Bundan dolayı vasıta koltuklarının arkasındaki baş desteklerini açık durumda tutmak ve kesinlikle güvenlik kemeri takmak gerekiyor. Güreş şeklinde sporlar ve yüksekten düşmeler de benzer derecede boyun problemlerine yol açabildiğinden bilhassa spor yaparken dikkatli olmak gerekiyor.

Miyofasiyal ağrı sendromu

Boyun ve sırt kaslarında duyarlı noktalarla kendini gösteren yumuşak doku kaynaklı ağrılara miyofasiyal ağrı sendromu adı veriliyor. Tedavisinde ilk olarak medikal tedavi denilen ilaçlar; bunlar yetersiz kalırsa ağrılı tetik nokta injeksiyonları lokal anesteziklerle (LA), LA artı steroid injeksiyonlarıyla hatta kuru iğne ile uygulanıyor.

Kas ve bağ zedelenmeleri

Boyun ağrılarının en sık sebebi olan kas ve bağ zedelenmeleri çoğu zaman boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile ortaya çıkıyor. Ağır kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı emek harcaması boyun kaslarında spazma niçin olabiliyor. Ek olarak yanlış pozisyonda uyuyakalma, yüksek yastık ve fena gezi şartları da boyun tutulması ile sonuçlanabiliyor. Kas ve bağ zedelenmelerine bağlı boyun ağrıları bir çok vakit kolay tedaviler ile ortadan kaldırılabiliyor.

Tümörler ve öteki hastalıklar

Boyun tümörleri, omurilik tümörleri ve tüberküloz, bruselloz şeklinde kemik enfeksiyonları da boyun ve kol ağrısına niçin olabiliyor. Bununla beraber omuz ekleminden meydana gelen ağrılar boyun ve kol ağrılarını öykünmek edebilirken; yiyecek borusu, nefes borusu, tiroit ve akciğer hastalıklarında da nadiren boyun bölgesinde ağrı görülebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir