Cumartesi , 28 Kasım 2020
en siyah malzeme

Bugüne Kadarki ‘En Siyah Siyah’ Materyal Üretildi

Bir zamanlar Darker Than Black şu demek oluyor ki siyahtan daha karanlık isminde bir anime vardı. Görünüşe gore MIT bilim adamları bunu kelime anlamıyla ortaya çıkarmaya karar verdiler. 

MIT mühendislerinin yapmış olduğu açıklamaya gore daha ilkin siyahlığıyla öne çıkan her şeyden minimum 10 kat daha siyah bir materyal elde edildi. Bu araç-gereç, dikey olarak yerleştirilmiş karbon nanotüplerden oluşturuldu. Mikroskobik Karbon Filament (CNT) adlı bu yapılar, ufak bir ormancık şeklinde klorine maruz kalan alüminyum folyo üstünde ortaya çıkıyor. Gelen ışığın yalnızca on binde 4’ü geri yansıyabiliyor. 

Araştırmacılar, elde ettikleri bulgularını ACS-Uygulamaları Materyal ve Arayüzler adlı dergide yayımladı. Ek olarak bu malzemeden meydana getirilen pelerin benzeri bir materyal de sergiye çıktı. 

en siyah malzeme

Meydana getirilen yapıt, MIT’den aeronatik ve astronatik profesörü Brian Wardle ve MIT sanatçısı Diemut Strebe tarafınca oluşturuldu. 16,78 karatlık organik sarı kristal kullanılan ortalama 2 milyon dolarlık taş, yeni ultra siyah araç-gereç ile kaplandı. Netice olarak kıymetli taş düz, siyah bir boşluk şeklinde gözüküyor. 

Araştırmacılar bu malzemenin istenmeyen parlamaları engellemek için optik sistemlerde kullanılabileceğini, dış gezegenleri inceleyen teleskoplarda mühim rol oynayabileceğini söylüyor. 

Wardle, materyallerinin şimdiye kadar rapor edilmiş her şeyden 10 kat daha siyah bulunduğunu sadece en ‘siyah’ siyahın devamlı ilerleyen bir hedef bulunduğunu söylemiş oldu. Araştırmacı, bigün siyah rengin altında yatan mekanizmayı çözerek nihai siyahı elde edeceklerini söylemiş oldu. 

en siyah siyah

Öte taraftan bu araç-gereç, en siyah malzemeyi bulmak için üretilmedi. Wardle ve araştırmadaki ortağı Cui, karbon nanotüpleri elektrik iletkenliğine haiz malzemeler üstünde yetiştirmeye çalışıyordu. Bundan dolayı de alüminyum kullanılıyordu. 

Alüminyum havaya maruz kaldığında çevresinde oksitlenme ile bir katman oluşturuyor. Bu katman da iletkenliği engelliyor. Katmanı ortadan kaldırmak için ise sodyum klorit kullanmaya kabul eden araştırmacılar, çeşitli malzemelerle deneyler yaptılar. 

Oksit katmandan uğraşlı bir sürecin arkasından kurtulan araştırmacılar, malzemeyi ortalama 100 dereceye ısıtmayı başardı. Böylece amaçlarına ulaştılar sadece araştırmanın başarısından ziyade materyalin rengi dikkat çekti. 

Materyalin rengini görünce optik incelemeye doğal tutan araştırmacılar, oldukça garip olan bu sonuca ulaştı. 

Araştırmacılar bu malzemenin niçin bu renge haiz olduğu mevzusunda güvenli değiller. Sadece üzerine örtüldüğü yapıyı gözden kaybeden ve detaysız bir boşluğa döndüren bu renk bilim dünyasında büyük ilgi görecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir