Pazar , 25 Ekim 2020
darknet
darknet

Dark Net Nedir?

“Dark Net” veya “Dar Web ağ”, şifrelenmiş bir ağda bulunan gizli web sitelerinden oluşan bir ağ olan daha büyük “derin ağ” ın bir parçasıdır.

İnternet, birbirine çeşitli ve karmaşık yollarla bağlanan milyarlarca bağımsız siteden oluşan son derece geniş bir yerdir. İnternet aktiviteleri modern hayatımıza hâkim olsa da, İnternet sadece birkaç on yıldır var. Bu, insanlık tarihinin gidişatına göre nispeten kısa bir süredir. Bununla birlikte, teknoloji o kadar hızlı gelişir ki, birçok teknolojik yaşam süresi olarak kabul edilebilir.

Facebook (FB), Google (GOOG) ve Amazon (AMZN) gibi en ünlü İnternet hedefleri, dünyanın dört bir yanından trafik oluşturur. İnternetin büyük çoğunluğu, en popüler yerlere göre daha az insan ticareti yapılan temel, erişilebilir alanlardan oluşmaktadır. İnternetin diğer bir kısmı, “deep web” olarak adlandırılan bir grup site. Dark net, derin ağın bir parçasıdır.

Dark Net ve Deep Web

“Dark net” ve “deep web” terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır. Ancak bu doğru değil. Dark net, daha büyük derin ağın bir parçasıdır. Deep web, bir İnternet araması yaptığınızda açılmayan dizine eklenmemiş tüm siteleri kapsar.

Deep web ile ilişkili tüm etkinlikler kötü değildir. Çoğu durumda, bu sayfalar parola korumalı olduklarından ve bunlara erişmek için belirli araçlar veya yetkilendirme (oturum açma gibi) gerektirdiklerinden geleneksel kanallar aracılığıyla aranamazlar. Kişisel e-posta, çevrimiçi bankacılık ve diğer benzer siteler “deep web” çatısı altında yer alır.
Temel Çıkarımlar

Dark web” olarak da bilinen dark net, geleneksel arama motorları aracılığıyla erişilemeyen şifrelenmiş İnternet içeriği ağı olan daha büyük “deep web”in bir bileşenidir.
Dark net en çok kara borsalar, yasa dışı dosya paylaşımı ve yasa dışı mal veya hizmetlerin değişimi (çalınan finansal ve özel veriler dahil) gibi yasa dışı faaliyetler için kullanılır. Dark net piyasaları, kripto para birimlerinin geliştirilmesinde etkili olmuştur. Çünkü kripto para birimi kullanılarak dark net piyasalarda tamamlanan işlemler hem alıcıyı hem de satıcıyı korumaktadır.

Karanlık ağ siteleri, ek yollarla yüzey ağından kasıtlı olarak gizlenir. Karanlık ağ, kara piyasaları, yasa dışı dosya paylaşımı gibi faaliyetleri ve çalınan finansal ve özel veriler dahil olmak üzere yasa dışı mal veya hizmetlerin alışverişini kolaylaştırır. Bu gizli ekonomide borsaları gizlemek için, bitcoin genellikle bir para birimi olarak kullanılır.

Karanlık ağın anonimliği uyuşturucu satıcılarını, bilgisayar korsanlarını ve pornografi satıcılarını cezbeder. Yasa dışı satıcılar hizmetlerini karanlık ağda geleneksel kanallar üzerinden yapamayacakları şekilde tanıtabilirler.

Şifreleme ve Dark Net

Dark net web sitelerinin görünen ağdan ayrılmasının en yaygın yollarından biri şifrelemedir. Çoğu karanlık ağ web sitesi, kimliklerini gizlemeye yardımcı olmak için Tor şifreleme aracını kullanır.

Tor, bireylerin farklı bir ülkedeymiş gibi görünerek konumlarını gizlemelerine izin verir. Tor şifreli ağlar, bireylerin onları ziyaret etmek için Tor kullanmasını gerektirir. Bireyler Tor kullandıklarında, IP adresleri ve diğer tanımlayıcı bilgiler benzer şekilde şifrelenir.1 2 Bir bireyin uygun şifreleme araçlarına sahip olduğu sürece karanlık ağa erişmesi zor değildir. Ancak karanlık ağda belirli web sitelerini kimin oluşturduğunu belirlemek zor olabilir ve karanlık ağa katıldıysanız ve kimliğiniz ortaya çıkarsa, çok tehlikeli olabilir.

Tor şifreleme aracı birçok şifreleme katmanı kullanır ve tüm trafiği yoğun bir güvenli aktarım ağı üzerinden yönlendirerek anonimleştirir. Tor yazılımı yasa dışı değildir, ancak kullanım şekli yasa dışı olabilir.

Tor, trafiğinin yalnızca kabaca% 3,4’ünün karanlık ağ hizmetleri için kullanıldığını tahmin ediyor; geri kalanı, artırılmış güvenlik ve anonimlik düzeyi ile normal İnternet sitelerine erişen kişiler tarafından açıklanabilir.
Medyanın ilgisini çeken Dark net web siteleri genellikle yasa dışı amaçlarla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, karanlık ağın yasa dışı olmayan kısımları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir