Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Bilim » Deepfake Videoları Tespit Etmede Yüzde 96 Başarı göstermiş Olan Yeni Yazılım

Deepfake Videoları Tespit Etmede Yüzde 96 Başarı göstermiş Olan Yeni Yazılım

Toplumsal medya platformları üstünde gittikçe yayılmaya başlamış olan yeni bir akım söz mevzusu; Deepfake. Deepfake dediğimiz olayın aslına bakacak olursak suni zeka teknolojileri yardımıyla oluşturulmuş düzmece videolar diyebiliriz. Deepfake, meşhur adların orijinal videoları değiştirilerek, o kişinin sanki başka şeyler söylüyormuş benzer biçimde görünmesine olanak veriyor. Hatta mevzuyla ilgili olarak Donald Trump, Mark Zuckerberg benzer biçimde adların ortaya çıkan deepfake videoları gündeme oturmuştu. Videoları izleyen kişiler kimi süre bu videonun hakikaten hiçbir farkının olmadığını söylerken kimileri de videoları daha dikkatli izleyerek bir kaç küçük hatayı gördüklerini ifade ediyorlar. Bu videoların düzmece olduğu bir halde anlaşılabiliyor olabilir. Peki ya ilerleyen suni zeka teknolojisi tamamen hatasız bir Deepfake videosu hazırlarsa ne olur? Bu sual birazcık ürkütücü gelse de bilim adamlarının bu mevzuyu açığa kavuşturmak için üstünde çalışmış oldukları bazı yöntemler var.

Cenup Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim adamları, Deepfake videoların tespiti için bazı yöntemler deniyorlar. Bu yöntemler, yüzde 96 oranında başarı sağlıyor. Emekleri tamamladıklarını ifade eden bilim adamları, geliştirdikleri bu suni zeka teknolojisinin oldukca süratli netice verdiğini, bu yüzden mühim durumlarda kullanılabileceğini açıkladılar.

Deepfake Videoları Tespit Etmede Yüzde 96 Başarı göstermiş Olan Yeni Yazılım 1 – f375037276e32df81ac20bdb98f250cad5e02345

Bilim adamlarının geliştirdiği suni zeka destekli bu yazılım, orijinal ve düzmece olduğu iddia edilen şüpheli videoları üst üste getirerek aradaki farkları arıyor. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse bu yazılım, her iki videonun da göz kapaklarını inceliyor. Orijinal videoda göz kapaklarının yumuşak hareketler yapması gerekiyor. Deepfake videolarda ise bu hareketler birazcık daha keskin oluyor. Bunun haricinde yazılım, karakterlerin ağız çevresindeki farklılıkları da tespit etmeye çalışıyor.

Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan bilim adamları, bu yazılımın oluşturulmasında binden fazla Deepfake videonun incelenmiş olduğu bir makine öğrenme yönteminin kullanıldığını açıkladılar. Bu yazılım, Deepfake videolarında kullanılan 3 ana manipülasyon yöntemi üstünde duruyor. Bu yöntemler; yüzeylerin ve yüz hatlarının derinlemesine incelenmesi, yüz değişiklik yapma işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve orijinal videoda bulunan hareketlerin evvelinde belirlenmiş olan düzmece hareketlerle değiştirilmesi. Deepfake videolarının servis edilmeden ilkin sıkıştırıldıklarını, bunun yapılmış amacının da tespit edilebilirliği düşürmek bulunduğunu açıklayan yetkililer, bu yazılımın hem sıkıştırılmış Deepfake videoları hem de sıkıştırılmamış olan videolar üstünde çalışabildiğini söylediler.

Eski idrak etme şekilleri, iki videoyu karşılaştırmak için videoların oluştuğu kareleri teker teker inceliyordu sadece bu yeni yazılım, tüm videoyu tek bir kare içinde inceliyor. Bu da yazılıma hem süre kazandırıyor hem de yazılımın sonuçlarının daha tutarlı olmasını sağlıyor.

Deepfake Videoları Tespit Etmede Yüzde 96 Başarı göstermiş Olan Yeni Yazılım 2 – a667cc19c5affffa1dadcf5b998a08475c6392fb

Bilim adamları, yaptıkları açıklamalarda bu yazılımın Deepfake videosu oluşturanların haiz olduğu tekniklerden oldukca daha ilerde bulunduğunu sadece düzmece videoları oluşturanların devamlı olarak kendi taktiklerini değiştirdiklerinin bilincinde olduklarını, bu yüzden de yazılımın geliştirilmesine devam edileceğini açıkladılar.

Araştırma ekibinin lideri olan Wael Abd-Almageed, yapmış olduğu açıklamalarda Deepfake videolar hakkında bilgisi olan her insanın, bu videoların çekince boyutlarını bir kez daha düşünmesini ve tehlikenin aslen ne kadar büyük boyutlu bulunduğunu fark etmesini istedi. Şimdiye kadar ortaya çıkan deepfake videolarının buzdağının bir tek görünen yüzü bulunduğunu söyleyen Almageed, ilerleyen dönemlerde bu değişen teknolojinin oldukca daha büyük manipülasyonlara sebep olabileceğini beyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir