Pazar , 5 Temmuz 2020

Derin Öğrenme

Yapay zeka alanı, makinelerin deneyimle öğrenebileceği ve insan katılımı olmadan beceriler kazanabileceği makine öğrenimini kapsıyor. Derin öğrenme ise, yapay sinir ağlarının ve insan beyninden esin alan algoritmaların veriden öğrendiği bir makine öğreniminin alt kümesidir. İnsanların tecrübelerinden öğrendiklerine benzer olarak, derin öğrenme algoritması, sonucu iyileştirmek adına her defasında birazcık değişim yaparak daha iyi bir iş çıkarmaktadır. Derin öğrenme, fikir gerektiren herhangi bir sorun hakkında çözümü gerçekleştirebilir.

Her geçen gün üretilen ve 2,6 milyon bayt olarak tahmin edilen veri miktarı oldukça şaşırtıcı. Derin öğrenme algoritmaları, öğrenmek için oldukça fazla veri gerektirdiğinden, veri oluşturmadaki bu artış, derin öğrenme yeteneklerinin nihayet yıllarda artmasına niçin olmuştur. Buna ek olarak, derin öğrenme algoritmaları, yapay zeka (AI) teknolojisinin geliştirilmesi ile beraber, bugün mevcut olan daha kuvvetli data işlem gücünden yararlanır.

AI, bir hizmet olarak ufak veya minik kuruluşlara yapay zeka teknolojisine erişim ve büyük bir ilk yatırım olmadan derin öğrenme için ihtiyaç duyulan algoritmaları vermiştir. Derin öğrenme, makinelerin oldukça çeşitli, yapılandırılmamış ve birbirine bağlı bir veri kümesi kullanırken bile karmaşık sorunları çözmesini sağlamaktadır. Derin öğrenme algoritmaları ne kadar oldukça öğrenirse, o denli iyi performans göstermektedir.

Derin Öğrenme Örnekleri

Artık makineler, karmaşık problemleri insan müdahalesi olmadan çözmeyi öğrenebildiğine nazaran, tam olarak ne ile savaşım ediyorlar? Derin öğrenmenin bugün desteklediği görevlerden bir tek birkaçını aşağıda listeledik. Algoritmalar veri akışı yöntemiyle öğrenmeye devam ettikçe, listenin büyümeye devam etmesi umut ediliyor.

Sanal Yardımcılar

İster Alexa, ister Siri yada Cortana olsun, çevrimiçi servis sağlayıcıların sanal asistanları, konuşmaları ve insanların onlarla etkileşime girdiklerinde kullandıkları dili anlamalarına destek olmak için derin öğrenme kullanıyor.

Çeviriler

Benzer şekilde, derin öğrenme algoritmaları otomatikman diller içinde tercüme yapabiliyor. Bu özellik, bilhassa gezi edenler, iş adamları ve hükümet çalışanları için oldukça önemlidir.

Sürücüsüz Araçlar

Sürücüsüz bir aracın yolun gerçekliğini anlama şekli, yoldaki dur işaretine yada başka bir vasıta olup olmadığına nasıl yanıt vereceği, derin öğrenme algoritmaları yöntemiyle gerçekleşir. Algoritmalar ne kadar oldukça veri alırsa, o denli oldukça insan davranışlarını gerçekleştirebilir.

Sohbet Robotları ve Servis Botları

Birçok şirket için alan kişi hizmeti elde eden söyleşi robotları ve servis botları, derin öğrenme yardımıyla artan oranda işitsel ve yazılı sorulara zekice ve destek bir halde yanıt verebiliyor.

Görüntü Renklendirme

Kara ak görüntüleri renkli hale getirmek, önceleri insan eliyle yapılıyordu. Bugün, derin öğrenme algoritmaları, resimlerdeki deposu ve nesneleri, kara ak görüntüyü renkli olarak tekrardan oluşturmak için kullanabilmekte. Sonuçlar ise oldukça doğru ve etkisinde bırakan.

Surat tanıma

Derin öğrenme surat tanıma özelliği, yalnızca güvenlik amaçlı değil, bununla birlikte Feysbuk gönderilerindeki insanları etiketlemek için de kullanılıyor. Yakın gelecekte yüzlerimizi kullanarak bile bir mağazadaki ürünler için ödeme yapabiliriz. Surat tanıma mevzusundaki derin öğrenme algoritmalarının karşılaşmış olduğu güçlük, kişilerin saç stilleri değiştiğinde, sakal bıraktıklarında ya da tıraş olduklarında yada alınan görüntünün fena aydınlatma benzer biçimde nedenlerle zayıf olduğu durumlarda bile aynı kişinin surat tanımlamasını yapabilmeleridir.

İlaç ve Tıbbı Ürünler

Hastalık ve tümör tanılarından, bir ferdin taşımış olduğu genler için hususi olarak oluşturulan kişiselleştirilmiş ilaçlara, tıp alanındaki derin öğrenme, büyük ilaç ve tıbbi şirketlerin çoğunun dikkatini çekmektedir.

Kişiselleştirilmiş Alışveriş ve Eğlence

Netflix hemen sonra izlemeniz gerekenler için önerileri nasıl bulabiliyor? Ya da Amazon, bir sonraki alışverişinizde satın almanız gerekenler hakkında nasıl düşünce ya da ide edinebiliyor ve bu tavsiyeler nasıl tam da sizin ihtiyacınız olan şeyler olabiliyor? Bu soruların cevabı; derin öğrenme algoritmaları. Derin öğrenme algoritmaları ne kadar edinim sahibi olursa o denli iyi performans sergiliyor. Teknoloji gelişmeye devam ederken, derin öğrenme algoritmalarıyla ilgili garip gelişmelerle karşılaşacağız benzer biçimde duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir