Pazartesi , 1 Mart 2021
Dofollow ve Nofollow Link ve Farkları? 1 – Nofollow ile Dofollow Link Ne Demek 700x4471 1

Dofollow ve Nofollow Link ve Farkları?

Dofollow ve Nofollow backlink SEO çalışmalarında kullanılan SEO terimlerindendir.

Nofollow Link

Google gibi arama motorları botlarına, nofollow verilen bağlantının arama motoru dizinindeki bağlantı hedefinin sıralamasına etki etmemesi gerektiğini belirtmek adına kullanılan bir HTML türüdür. Nofollow özelliği sayesinde kalitesinin ne olduğu bilinmeyen sitelerin linki verildiği zaman arama motorlarındaki sıralama bozulmaz. 2005 senesinde Jason Shellen ve Matt Cutts tarafından tanıtılan bir özelliktir. Google Nofollow link özelliğini hızlı spam linklerinden rahatsız olduğu için çıkardı. Kısaca nofollow link sayfanızın puanını link verdiğiniz başka bir siteye aktarılmasını engellemeye yardımcı olan bir özelliktir. Şöyle ifade edecek olursak, nofollow link özelliği verilen bağlantıyı google gibi arama motorları takip etmez ve o site sizin sitenize kesinlikle zarar vermez. İşte bu nedenle de kaynağı kalitesi bilinmeyen bağlantılara rel=nofollow link özelliği verilmelidir.

Dofollow Link

Google gibi arama motorlarının dofollow olarak verilen linkleri izlemesini ve web sitemize erişmesine izin vermek demektir. Bir linkin dofollow olması için özellikle bir şey yapmanıza gerek yoktur, çünkü linki direk paylaştığınız zaman zaten dofollow olarak tanımlanır. İşte bu nedenle siteleriniz içerisinde verdiğiniz site linklerinin kalitesi kötüyse sizin sitenizin SEO puanının da düşmesine neden olacaktır.

Dofollow ve Nofollow Arasındaki Farklar

  • Nofollow, linki görmezden gelir, Dofollow, linki inceler.
  • Nofollow linkleri google backlink saymaz ama yahoo backlink olarak görür.
  • Dofollow linkler backlink olarak sayılır. 

Nofollow Linkin Yararları

Nofollow link özelliğini yukarıda da belirttiğimiz üzere spamla mücadele için google ortaya çıkardı. İşte bu nedenle de kalitesi ve kaynağı bilinmeyen linklere nofollow özelliği veren siteleri google daha çok sever. Çünkü google bunu incelerken daha rahat iş yapacak. Nofollow özelliği verildiği için diyecek ki işte bu linkte bir sıkıntı var, hemen ona göre bir ayar çekecek ama kalitesi kaynağı bilinmeyen bir siteyi dofollow olarak paylaştığınızda spam olma riski olduğu için google bu durumda daha fazla uğraşmak zorunda kalacak. Yani SEO çalışması açısında da oldukça etkiye sahiptir. Hite etkisi yok o zaman, diyenlerde olabilir ama yanılıyorsunuz. Çünkü google görmezden geliyor diye neden hite etki etmesin ki?.. Şöyle düşünün trafiği yüksek bir makalede ya da konuda nofollow etiketiyle bir link paylaşılsa tamam belki google görmezden gelecek ama o konuyu ziyaret eden gerçek kullanıcılar o linki görecek ve tıklayacak. Sonuçta kullanıcılar linkin nofollow olduğunu görmüyor normal link yapısı ile görünüyor. İşte bu nedenle de hit arttırma konusunda da etkisi olacaktır. 

Dofollow Linkin Yararları

En önemli yararı zaten backlink olmasıdır. Google sadece dofollow linkleri backlink olarak saydığı için SEO çalışmalarında çok önemlidir. Tabi ki sadece kalitesi ve kaynağı bilinen site linklerine dofollow link verilmelidir.

Dofollow ve Nofollow ile SEO Bağlantısı

Her iki özelliğinde SEO çalışması için katkısı vardır. Nofollow link yapısına sahip olan bağlantının google algoritması tarafından algılanıp, siteye bak kaynağı belli değil spam yayıyor olabilir diye rel=nofollow vermiş deyip sizi ödüllendirecektir. Beraberinde nofollow verdiğiniz için site index kaybetmeyecektir sadece kaynağı bilinmediği için tedbirli yaklaşılacak ve arama motorları da ona göre indexleme yapacaktır. Bunlar nofollow link yapısını SEO çalışması için önemli hale getiriyor ve mutlaka kullanılması gerekir. Dofollow, yukarıda da dediğimiz üzere backlink olarak sayıldığı için en büyük SEO katkısı sağlayan işlemlerden bir tanesidir. SEO çalışması için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir