Pazartesi , 28 Eylül 2020
Home » Bilim » Dövme Benzer biçimde Yapıştırılabilen ‘Suni Ses Telleri’ Üretildi
Yapay Ses Teli

Dövme Benzer biçimde Yapıştırılabilen ‘Suni Ses Telleri’ Üretildi

Ses tellerinin karşılaşacağı herhangi bir ciddi yaralanma, bir kişinin konuşma kabiliyetlerini sonsuza kadar elinden alabilir. Bu da şüphesiz kişinin yaşamında büyük eksikliklere yol açacaktır sadece meydana getirilen bir çalışmada bu durumun önüne geçebilecek yeni bir yol bulunmuş oldu.

Çinli araştırmacılardan meydana gelen bir ekip, yaralanma sebebiyle yine konuşamayan hastalara yine konuşma becerisini kazandırabilecek “suni boğaz” geliştirdiğini duyurdu. Ek olarak hastalar, bu yöntemle herhangi bir ameliyata gerekseme duymayacak.

Yapay Ses Teli

Emek verme, kısa bir süre ilkin ACS Nano dergisinde gösterildi. Gösterilen makaleye bakılırsa suni boğazı oluşturmanın ilk adımı, polivinil alkolden yapılmış ince bir film tabakasına lazer kazıma yöntemiyle grafen uygulamak.

Prosedüre bakılırsa Grafen aşamasından sonrasında ilk adımda oluşturulan esnek yapılı aygıt, yalnızca su kullanarak gönüllünün boğazının ön tarafına yerleştiriliyor. Bu yöntem, yapıştırılarak kullanılan geçici dövmelerle neredeyse aynı mantıkla çalışıyor. Aygıt, erişkin bir kişinin başparmağının iki katı boyutunda.

Yapay Ses Teli

Ekip; son olarak içinde bir dönem kartı, bir dekoder ve birkaç elektronik parça bulunan bir kol bandı ile boğazdaki ufak aleti elektrot kullanarak birbirine bağlıyor. Suni boğaz, gönüllünün vücudunda hazır hâle getirildikten sonrasında, gönüllüye düşen tek vazife boğazını sanki konuşuyormuş benzer biçimde hareket ettirmek. İlk aşamada hareket esnasında herhangi bir ses çıkarmayan olan aygıt, boğazda oluşan hareketliliği “Tamam” ya da “Hayır” benzer biçimde sesli kelimelere dönüştürerek kişinin konuşmasını sağlayacak.

Araştırmacılara bakılırsa aleti kullanacak şahıs, zaman içinde ve bolca alıştırmayla cihazın hangi hareketi hangi sese çevirdiğini idrak edebilecek duruma gelecek. Umarız bu kadar küçük bir aygıt, yakın gelecekte birçok insanoğlunun yaşamını daha iyi hâle getirmeye destek sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir