Cuma , 4 Aralık 2020
Robot Cerrahi

Dünyada İlk Kez Uzaktan Denetim İle Kalp Ameliyatı Gerçekleştirildi

Kalp ameliyatı geçirecek bir hastasınız, fakat ameliyatı meydana getirecek olan cerrah hastanede değil ve aslına bakarsak ameliyatın yapılacağı yerden 20 kilometre uzaklıkta. Kulağa tek tek karabasan senaristliği şeklinde geliyor değil mi? Aslen pek de öyleki sayılmaz.

Söylenenlere gore Hindistan’ın bir hastanesinde, bir cerrah tarafınca meydana gelen sıkıntılı bir kalp ameliyatında bir robot kullanıldı. Corindus adlı bir şirket tarafınca geliştirilen CorPath GRX robotu, ilk kez 5 değişik hastanın üstünde uzaktan denetim edilerek kullanıldı. Bu zamanı vaka ise “uzun mesafeli” kalp ameliyatı olarak adlandırıldı.

Robot, çoklu joystick yapısına haiz bir iş istasyonu kullanılarak denetim edilebiliyor. Bu sayede cerrahın robotu gerçek zamanlı olarak denetim etmesine müsaade eden sistem, üstüne yerleştirilen kameralar yardımıyla de anlık olarak görüntü sağlayabiliyor.

Robot, stent adında olan bir işlemde, plak birikimi yüzünden daralmış olan kalpteki kan damarlarını açmak için kullanıldı. Ameliyatın peşinden hastalar, hiçbir işlemsel komplikasyon yada yan tesir meydana gelmeden ertesi gün taburcu edildi. Ameliyatta kullanılan robot sistemi ise ameliyatın peşinden oldukça pozitif yönde ve yüksek puanlar aldı.

Robot Cerrahi

Aslen geçen yıl meydana gelen bu operasyon, şimdiye kadar haberlerin kamuya duyurulması sebebiyle bilinmiyordu. Bu bekleyişin muhtemeler sebebi olaraksa, hastaların tedaviye iyi cevap vermelerini doğrulamak ve uzun solukta oluşacak izlenimlerin belirlenmesi olduğu düşünülüyor.

Bu süre aralığında da boş durmayan Corindus, robotu ABD’de birkaç uzaktan kontrol yapmak için de kullandı. Bu sayede de sistemin geliştirilmesi ve oluşabilecek olası sorunların giderilmesi hedeflendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir