Cuma , 4 Aralık 2020
sıvı mıknatıs

Dünyanın İlk Sıvı Mıknatısı

Bizim bildiğimiz anlamıyla mıknatıslar devamlı katı cisimlerdir. İsimlerini Manisa’nın eski adı olan Magnesia’dan alan bu yapıların sıvı versiyonu daha ilkin yoktu. Sıvı mıknatısa en yakın alternatifimiz ise ferrofluid olarak da adlandırılan manyetik sıvı yapılarıdır. Demir oksitlerden oluşan bu yapılar, başka mıknatısların yanındayken geçici olarak manyetik hale geliyor.

1960’lardan bu yana hayatımızda olan ve çeşitli alanlarda kullanılan manyetik sıvılar, yakında minik uydularda da kullanılacak. Gene de manyetik sıvıların tüm kullanım alanlarında bir başka katı mıknatısın varlığı lüzumlu oluyor.

sıvı mıknatıs

Berkeley Laboratuvarı’nın emek harcaması ise ilk kere kalıcı olarak manyetik özelliğe haiz sıvıların ortaya çıkmasını sağlamış oldu. Araştırmanın başındaki isim olan Tom Russell, “Hem sıvı hem de manyetik olan bir materyal yaptık. Bunu daha ilkin kimse gözlemlememişti. ‘Bir manyetik sıvı geçici olarak manyetik olabiliyorsa, kalıcı olarak manyetik olması için ne yapabiliriz, katı bir mıknatıs benzer biçimde davranmasını fakat sıvı benzer biçimde his vermesini iyi mi sağlayabiliriz?’ diye düşündük.” dedi.

Ekip, 3 boyutlu yazıcı ile oluşturduğu 1 mm’lik manyetik sıvı damlalarına 20 nanometrelik milyarlarca demir oksit parçacığı sığdırdı. Araştırmacılar, nano parçacıkların kenarlarda toplanması sebebiyle damlaların yapılarını koruduğunu ortaya çıkardı.

Ondan sonra bir manyetik çubuk yardımıyla mıknatıs özelliği kazandırılan sıvının, çubuk çekilse dahi hususi durumunu koruduğu görüldü. Meydana getirilen incelemeler sonucunda demir oksitlerin manyetik alana tepki verdikleri, kendi aralarındaki etkileşim sebebiyle nano parçacıkları da mıknatıslanmış durumda tutan bir manyetik kalkan oluşturduklarını belirledi.

Değişik şekiller alabilen bu yapılar, çeşitli alanlarda meydana getirilen emek harcamaları daha kolay hale getirecek. Özellikel robotik ve elektronik alanında bu yapıların sık sık kullanılması umut ediliyor. Araştırma, Science dergisinde yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir