Çarşamba , 25 Kasım 2020
kuantum dolanıklık einstein

Einstein’ın ‘Kuantum Dolanıklık’ Teorisi İlk Kez Görüntülendi

Bilim adamları, bir ya da iki ‘dolanmış’ parçacığın uzakta olsalar bile quantum durumları yardımıyla bağlı olmaları durumu olan Kuantum Dolanıklığını ilk kez fotoğrafladı ve bunu kamuoyu ile paylaştı. Glasgow Üniversitesindeki fizikçiler, görüntüledikleri fotoğrafı Scientific Advances dergisinde yayınladılar.

Bilim dünyasında çığır açıcı niteliğe haiz fotoğrafta, fizyolojik durumları kısa bir süre için eş olan iki karma fotonun Bell dolaşıklığı adında olan kuvvetli bir kuantum dolaşıklığı türünde olduğu gözlemleniyor.

kuantum dolanıklık einstein

Fotoğrafı oluşturmak için bilim adamları, ultraviyole lazeri ile bir beta baryum borat (BBO) kristalini birleştirdiler, bu da ortaya kuantum bağlantılı fotonları çıkardı. Arkasından bu dolaşık fotonlar akışı, ondan sonra bir ışın ayırıcı ile birbirlerinden ayrıldı ve ilk foton, öteki fotonların fazını değiştiren nesneler kanalıyla gönderildi.

İki dolaşık ‘ikiz’ fotonun fotoğrafını çekebilmek için ultra kırılgan bir kamera kullanıldı ve bu da kuantum dolaşıklığın görüntülenebilmesini sağlamış oldu. Bilim adamları, bu öncü fotoğrafın “yepyeni bir kuantum görüntüleme tekniği” sınıfına yol açacağını söylüyor.

Dolanıklık teorisi, evrende bulunan iki dolanık parçanın birbirlerine zıt şekillerinde eylemler sergilemesiyle ortaya çıkmış olan bir teoridir. “Kardeş” yada “bağlı” diyebileceğimiz bu iki değişik parçacık, birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar, birisi saat yönünde döndüğü sırada diğeri saat yönünün tersi yönünde döner. Einstein’in kağıt üstündeki hesaplamalarla öne sürdüğü kuram, ilk kez Vienna Üniversitesi akademisyenleri tarafınan, 2016’da kanıtlanmıştır.

Einstein, teoriye mevzu olan tesir vakasını tanımlamak “ürkütücü” kelimesini kullanmıştı. Bunun sebebi, evrenin iki ayrı ucundaki iki parçacık içinde bile “kuantum dolanıklık” etkileşiminin gerçekleşme ihtimalidir. Kısaca kim bilir bir ışının kat etmek için milyarlarca yıl yol katetmesi gerektiği mesafeler içinde, eş zamanlı ve birbirine bağlı olarak “kuantum dolanıklık” eylemi gerçekleşebilir. Eylemin kanıtlanmış ve görüntülenmiş olması, bundan dolayı önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir