Pazartesi , 1 Mart 2021
Elektriği Direnç Göstermeden İleten ‘Mucize’ Madde:  Bükülmüş Grafen 1 – 1d071fe5e7db285c0f82b4768ecd8107acf4927d

Elektriği Direnç Göstermeden İleten ‘Mucize’ Madde: Bükülmüş Grafen

Doğada bulunan her madde elektriğe karşı değişik dirençler gösterir. Atomların ve moleküllerin türüne ve dizilişine bakılırsa değişen bu direnç miktarı, elektriğin ne kadar süratli ya da yavaş iletileceğini de belirler. Direnci en düşük olan maddeleri de elektronik devrelerde kullanırız. Bakır ve altın ise elektriğe karşı minimum direnç gösteren, şu demek oluyor ki en kolay ileten iki maddedir. 

Bilim adamlarının imgesel ise elektriği dirençsiz bir halde iletmek. Bu hayal oldukça ütopik görünse de meydana getirilen son araştırmalara bakılırsa mümkün. Süperiletken dediğimiz hususi malzemeler standartlaştığında elektriğe dair pek oldukça şeyin tanımını da değiştirebileceğiz.

Bugün bilim dünyasının gündeminden artık kolay kolay düşmeyecek “grafen” isminde maddeye yakından bakıyor. Olabilecek en rahat şekilde şimdiden onun niçin “büyülü” madde olarak anıldığına dair gözlem yapıyoruz. 

Elektriği Direnç Göstermeden İleten ‘Mucize’ Madde:  Bükülmüş Grafen 2 – 1d071fe5e7db285c0f82b4768ecd8107acf4927d

Kurşun kalemlerimizin içindeki siyah madde ya da uçu kalemlerimize taktığımız ince uzun uçlar, grafit isminde olan kimyasal bir maddeden üretiliyor. Grafit ise karbon atomlarının üç boyutlu olarak düzenlenmesiyle oluşuyor. Altıgen şeklinde bağlanan atom katmanları üst üste dizilince grafiti oluşturuyorlar. Grafit katmanlarından yalnıza birisini aldığınızda ise grafen isminde olağanüstü maddeyi elde ediyorsunuz. 

Elektriği Direnç Göstermeden İleten ‘Mucize’ Madde:  Bükülmüş Grafen 3 – 22baec49b249ba77975aed8990920e863be08acc

Grafenin kalındığı yalnızca bir karbon atomu kadar, şu demek oluyor ki iki boyutlu bir düzlem. Birbirlerine altıgen şekilde bağlanmış atomlardan oluşan bu düzlem oldukça garip. İnce, bu kadar tertipli bir araç-gereç yok. Süperiletkenler mevzusunda en ümit vaat edici gelişmeler de grafen ile beraber yaşanıyor. Iyi mi bulunduğunu idrak etmek için devam edelim.

Elektriği Direnç Göstermeden İleten ‘Mucize’ Madde:  Bükülmüş Grafen 4 – c3eecbfa136a7540157d3f33a88859d35fea1bb2

Bilim insanoğlu bir grafen tabakasının üstüne bir başka grafen tabakasını hususi bir açıyla yaklaştırdıklarında ve malzemeyi mutlak sıfıra kadar soğuttuklarında garip bir şey fark ettiler. Bu hususi açılı bükme işlemi sonucunda iki grafen tabakasının özellikleri kökten değişti. Katmanlar ilkin bir yalıtkan, arkasından da süperiletken oldular. Hem yalıtkan, hem de iletken olabilen bir madde…

Bir grafen tek başına elektrik iletimi için yalıtkan düzeyde verimliyken, şu demek oluyor ki elektriğe karşı büyük direnç gösterirken, iki grafen katmanı bir araya vardığında süperiletken ortaya çıkıyor. Tek yapılması ihtiyaç duyulan o büyülü açıyı tutturmak. 

Elektriği Direnç Göstermeden İleten ‘Mucize’ Madde:  Bükülmüş Grafen 5 – e0c971755c563386f2809673deb2e83d4b50025f

Düzgüsel şartlarda süperiletken maddeleri kullanmak için yüksek soğukluk ya da yüksek ısı değerleri gerekiyor. Grafen tabakalarında ise oda sıcaklığında süperiletken koşullar oluşturulabiliyor. Doğrusu akıllı telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda süperiletken malzemeleri kullanmamız mümkün olacak. Doğrusu daha süratli ve oldukça oldukça daha stabil cihazlara haiz olacağız. 

Öteki taraftan süratli trenlerin yaygınlaşması da kolaylaşabilir. Zira bildiğiniz ulaşımda da süperiletken malzemeleri kullanmak mümkün. Grafen ise bu çözümleri teoriye bakılırsa oldukça ucuz, üretilebilir ve yaygınlaşmaya uygun bir duruma getiriyor.

Dahası grafen katmanları yardımıyla elektrik enerjisinin transferi de kolaylaşacak. Direnç sebebiyle kaybedilen elektrik gücü kullanıma sunulabilecek. Yüksek verimli ve daha ucuz elektrik enerjisi dağıtılabilecek. Tamamı şimdilik bilimsel birer beklenti. Sadece ihmal etmeyin Nikola Tesla da bir bilim insanıydı ve şu an onun hayallerinde yaşıyoruz.

Elektriği Direnç Göstermeden İleten ‘Mucize’ Madde:  Bükülmüş Grafen 6 – f77a9de825142f1cff66169f6f5a45f03910ef80

MIT’de meydana getirilen araştırmalara bakılırsa, grafen katmanlarının bükülmesiyle elde edilmiş açıyı değiştirebilmek için bir düğmeye basmamız kafi olacak. Düğmeyi kapatınca yalıtkan, yine basında süperiletken olan bükülmüş grafen, aslına bakarsak beklenen de işlevsel çözümler sunuyor. Yapısıs dolayısıyla son kullanıcıya da oldukça uygun çıktılar verebiliyor. 

Fizikçiler, bu içerikte derleyip basitleştirdiğimiz bilgilerin üstüne sayısız teoriyi araştırıyorlar. Hatta fizik dünyasında grafeni araştırmak suretiyle yaşamını adayacak bilim adamlarına gerekseme duyulduğu aşikar. Grafen, son 1 senedir sık sık gündeme gelmiş olarak, yepyeni bir bilimsel araştırma sahası bulunduğunu kanıtladı. 

O araştırmaların neticelerini teknolojik gelişmelerle gözlemlemek de mümkün olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir