Cumartesi , 19 Eylül 2020
Güncel

Etkinleştirmeniz Ihtiyaç duyulan Google Gizlilik Ayarları

Hayatlarımızı çevrimiçi yaşıyoruz, sadece bu hayatlarımızın açık bir kitap olması gerektiği anlamına gelmiyor.

Ne yazık ki, çalışmadığınız sürece, her dijital hamlenizin yalnızca en yüksek teklifi verene değil, tüm teklif sahipleri tarafınca izlenmesi, çözümleme edilmesi, paketlenmesi ve satılması için bir oldukca talih var . Elbet, bazı firmalar ve hizmetler gizliliğinizi diğerlerine bakılırsa daha çok önemser.

Ve organik olarak aklımıza Google geliyor.İnternet aramasından e-postaya, takvimlere, akıllı asistanlara, haritalara ve konum verilerine kadar, teknoloji devi günlük hayatımızın neredeyse her yönüne girmiştir. Google, ürünlerini kullanan insanoğlu hakkında oldukca şey biliyor – ve oldukca şey ifade ediyoruz -. Ve Mountain View’daki ekipten Cambridge Analytica seçimi bir skandal görme ihtimalimiz düşük olsa da , bu, Google veri sızıntınızı kilitlemek için bazı temel adımlar atmamanız gerektiği anlamına gelmez.

E-posta izlemeyi engelleyin

Çevrimiçi iseniz, muhtemelen bir e-posta hesabınız var.İki ya da üç tane bile alabilirsin. Sadece, bu temel web aracı, bilhassa de gizliliğiniz söz mevzusu olduğunda, hala sürpriz yapma gücüne haizdir.

İnsanların e-postalarını açıp açmadığınızı bilmelerinin bir yolu bulunduğunu biliyor muydunuz? Dahası, gönderenler söz mevzusu e-postayı ne süre açtığınızı ve kaç kez açtığınızı söyleyebilir. Oldukça tüyler ürpertici, değil mi?

Hem pazarlama şirketleri hem de bireyler tarafınca kullanılan tekniğe px seyretme denir . Her neyse ki, Gmail’de engellemenin kolay bir yolu var.

Gmail hesabınıza giriş yaparken, sağ üst köşedeki dişli ikonuna tıklayın, arkasından “Ayarlar” ı seçin. Arkasından, “Görüntüler” satırını görene kadar aşağı kaydırın ve “Harici görüntüleri görüntülemeden ilkin sor” u seçin. Aşağı kaydırdığınızdan ve değişimleri kaydettiğinizden güvenli olun.

İster emin olun ister inanmayın, bu px takibini engeller. O denli da zor değildi değil mi?

Konum izlemeyi durdur

Google’ın nerede olduğunuzu ve ne süre orada olduğunuzu bilmesi iyi küçük bir ihtimal. Bunun sebebi “Konum Geçmişi” olarak adlandırılan ufak bir özelliktir.

Google’a bakılırsa, bu, “kişiselleştirilmiş haritalar, ziyaret ettiğiniz bölgeleri temel alan tavsiyeler ve daha fazlasını size sunmak için, belirli bir Google hizmetini kullanmadığınızda bile cihazlarınızla nereye gittiğinizi izler.”

Bir ihtimal Google’ın bunu yapmasını istemiyorsunuzdur? Her neyse ki, firmanın hizmetlerinin bu birazcık tatsız yönünü “Duraklatabilirsiniz”. Google hesabınıza giriş yaptıktan sonrasında (iyi mi yapılacağından güvenli değilseniz https://myaccount.google.com adresine gitmeyi deneyin), ekranın sağ üst köşesindeki dairesel simgeye tıklayın. Sonrasında, “Google Hesabı”> “Veri ve kişiselleştirme”> “Konum Geçmişi”> ‘ni tıklayın ve arkasından kaydırıcıyı “Duraklatıldı” olarak değiştirin.

Ses Kayıtlarını Sonlandırın

Google, her insanın bilmiş olduğu şeklinde, yalnız bir tarayıcıdan daha fazlasıdır. Şirket bununla birlikte , konuşmalarınızı gerçek kişilere dinlemek ve kopyalamak için gönderebilecek bir vasıta olan ses kontrollü Google Asistan’dan da mesuldür .

“Google, sesinizi ve öteki sesleri, artı şeklinde ses aktivasyonlarını kullandığınızda birkaç saniye ilkin kaydeder: • ‘Ok Google’ şeklinde komutlar söyleme • Mikrofon simgesine dokunma,” olarak açıklıyor Google.

Google’ın bu kayıtları kaydetmesini istemiyorsanız, bunu yapmasını önleyebilirsiniz. “Veri ve kişiselleştirme” sayfasına geri dönün, arkasından “Ses ve Ses Etkinliği” ni tıklayın. Bunun “Duraklatıldı” olarak değiştirildiğinden güvenli olun.

Satın Alma Geçmişinizi Silin

Gmail kullanıyorsanız, Google alışverişlerinizi takip ediyordur .

Google destek sayfasında ek olarak, “[siparişler] Google Store, Google Express yada Google Assistant ile oynayın şeklinde Google hizmetlerini kullanan yerleştirilen” tüm satın almaların sıralaması derlenmiştir bulunduğunu açıklar için “Satın Alma ve rezervasyon makbuzları yada onayları alınan Gmail.”

Öğeleri listenizden silebilirsiniz, sadece şu anda bu geçmişi kapatmanın bir yolu yoktur. Öğeleri silmek için https://myaccount.google.com/purchases adresine gidin ve “Gmail onayları” na bakın. Arkasından, kaldırmak istediğiniz öğeye tıklayın, arkasından “SATIN ALMA”> “E-POSTA GÖSTER”> “Öteki” (ekranın sağ tarafındaki üç dikey nokta)> “Bu mesajı sil” i seçin.

Ve evet, listedeki her bir unsur için bunu yapmak zorundasınız.

Google Arama

Bu daha azca Google ayarı ve daha genel bir ipucu: Arama için Google’ı kullanmayı bırakın. Bunun yerine, DuckDuckGo’yu kullanın , “Seni izlemeyen arama motoru.”

Bir şeyi aramak için Google’ı kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa , bu aramaları Google Hesabınıza giriş yaparken yapmayın. Bunu yapmak, bu aramaları büyük olasılıkla gerçek adınızdaki Google Hesabınızla ilişkilendirir.

Extra bir tedbir olarak, Google Hesabı dışındaki tüm ihtiyaçlarınız için Firefox şeklinde tamamen değişik bir tarayıcı kullanın.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Açın 

Google Hesabınızdaki hiçbir şey saldırıya uğramazsa hususi olmaz.

Ek bir hesap güvenliği yöntemi olan 2FA‘yı açmak , bunun olmasını önlemeye destek olacaktır. Bu özelliği etkinleştirmek için ilkin https://myaccount.google.com/ adresine gidin. Bir kez oraya gidin, “Güvenlik”> “2 Adımlı Doğrulama”> şifrenizi yeniden girin> Kimlik Doğrulayıcı uygulamasını ayarlamak için adımları izleyin.

En isimsiz yüzünüzü öne koyun

Google’ın sizin hakkınızda oldukca şey bildiğini tespit ettik. Bazı durumlarda bu bilgilerin bir kısmını başkalarıyla paylaşır.

Bulmak – ve sınırlandırmak – öteki Google kullanıcılarının sizin bilgilerinizi giriş yaparken https://aboutme.google.com adresine yönlendirebilir. Farenizi, kişisel factoid öğelerinin tarafındaki simgenin üstüne getirin ve uygun olduğunda “Öteki kullanıcılardan gizli saklı.” ayarını etkinleştirin.

Eğer dahi güvende duymak isterseniz => ProtonMail , DuckDuckGo ve Tor kullanmayı düşünebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir