Pazartesi , 28 Eylül 2020
Home » Teknoloji » Evlatları Siber Tehditlerden Korumak İçin Alınacak 7 Tedbir
Evlatları Siber Tehditlerden Korumak İçin Alınacak 7 Tedbir 1 – siber gc3bcvenlik 4 640x428

Evlatları Siber Tehditlerden Korumak İçin Alınacak 7 Tedbir

2019’un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan çocuklarımız artık dijital bir son zamanların evlatları olarak öne çıkıyor. Günümüzde dışarı çıkmak yerine günde birkaç saatlerini internette, toplumsal ağların sanal gerçekliğinde harcıyorlar.

Peki, evlatların teknolojiden faydalanmasını sağlarken, bununla birlikte güvende kalmalarına iyi mi destek olabiliriz? Informasyon güvenliği kuruluşu ESET’ten İstanbul Teknik Müdürü Gürcan Şen, koruma sağlayacak 7 tavsiye sıraladı.

Çocuklarınızla konuşun.

Diyalog, bilhassa mevzu web, toplumsal ağlar yada siber diktatörlük olduğunda, çocuklarınızı online ortamda güvende tutmanın en mühim unsurlarından biridir. Çocuklarınızın kararınıza ve tavsiyelerinize uymasını istiyorsanız, ortamı sorulara ve münakaşaya açık tutmak oldukça önemlidir.

Bilgilendirin.

İnternet gizliliği ile ilgili çocuklarınızı bilgilendirin. Kişisel detayları yabancılarla ve toplumsal medyada paylaşmamaları icap ettiğini anlatın. İnternette paylaştığınız bilgiler kolayca silinmez. Bir fotoğraf sildiğinizde ya da toplumsal medya hesaplarınızı topyekün kapattığınızda bile bu verilerin sonsuza kadar silindiğini düşünmeyin. Fotoğraflarınız ve bilgileriniz başka birinin bilgisayarına kayıt edilmiş olabilir. Çocuklar ve anne babalar hangi fotoğrafları ve detayları paylaşacağını iyice düşünmelidirler.

Dahil olun.

Çocuklarınızın web aktivitelerini gözlemleyin ve onlarla online olarak zaman geçirin. Bu şekilde onların en sevilmiş olduğu web adreslerini görebilme imkanını elde edin. Çocuklarınıza, yaşlarına uygun toplumsal ağları kullanmalarını tavsiye edin. Toplumsal ağlar üstünde siz de arkadaşı olun, bu ağlardaki arkadaşları hakkında fikriniz olsun.

Küresel informasyon güvenliği kuruluşu ESET’in ebeveynlere yönelik blog sayfası www.cocuklarguvende.net merak ettiğiniz bazı mevzularda size yol izah edebilir.

Deneyin.

Ebeveyn kontrolü (parental control) yazılımları kullanın. Bu tür yazılımlarla aileler, çocuğun yaşına bakılırsa belirlenebilen koruma filtreleri kullanabiliyor. Aileler bu filtrelerle pek oldukça değişik kategorideki internet sayfasına ve uygulamaya erişimi engelleyebiliyor. Siber zorbalığın oluşabileceği kanalları da bu şekilde daraltmak mümkün. ESET, hem Windows bilgisayarlar, hem de Android telefon ve tabletler için ESET Parental Control uygulamaları sunuyor.

Web kamerasına dikkat edin.

Suçlular tarafınca kolaylıkla kullanılabilen web kamerasını deneyin. Çocuklarınıza yalnız tanıdıkları arkadaşları ya da aile fertleri ile kamera kullanmalarına izin verin. Sizin bilginiz olmadan ya da bilgisayarınız istismara uğradığında web kameranıza erişebilen fena amaçlı yazılımlar vardır. ESET benzer biçimde güvenlik yazılımı üreticileri, ‘Web Kamerası Koruması’ modülleriyle bu tür fena amaçlı erişimleri engelliyorlar.

Güncel kalınca.

Yüklediğiniz uygulamaları ve işletim sisteminizi güncel tutun. Sistem yamalarını kesinlikle yapın. Güncel olmayan yazılımlar, sisteminizi bir süre sonrasında açık hedef haline getirebilir.

Güvenlik yazılımı kullanın.

Dijital dünyadaki zararı dokunan yazılım sayısı o denli yüksek ki, kuvvetli bir müdafa mekanizması olmadan savaşım edemezsiniz. Hem kendinizi, hem çocuklarınızı hem de cihazlarınızı korumak için kesinlikle güncel ve proaktif bir antivirüs yada web güvenliği yazılımı kullanın. ESET NOD32 yada ESET Web Security, internetten gelebilecek malum ve bilinmeyen tehlikelerden sizi ve ailenizi uzak meblağ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir