Çarşamba , 26 Şubat 2020

Feysbuk, Bitcoin’e Rakip Olarak WhatsApp’a Kripto Para Getiriyor

Feysbuk’un kendi kripto parasını yapacağı ve Bitcoin ile rekabete gireceği oldukça uzun süreden beri dillendiriliyordu. Görünüşe bakılırsa teknoloji devinin bu hamlesinin meyvelerini yakında göreceğiz.

Feysbuk’un çalışanlarından oluşan 50 kişilik bir ekibin kripto para projesi üstünde çalıştığını iddia eden The New York Times, haberini projeye yakın olan 5 değişik kaynağa dayandırıyor.

Şirket geçen senenin mayıs ayında kripto para projesi üstünde çalışmaya başlamıştı. O dönemde şirket tarihinin en büyük yönetimsel tekrardan yapılanmalarından biri de gerçekleştirilmişti. O dönemde stablecoin olarak adlandırılan kripto paranın, kırılgan olmaması için öteki kripto paralara sabitleneceği söyleniyordu. Paranın ilk olarak WhatsApp kullanıcılarının kullanımına sunulması planlanıyor.

Messenger, Instagram ve WhatsApp’ın ihtimaller içinde birleşmesiyle birlikte bu kripto para, Feysbuk’un haiz olduğu tüm platformlara yayılacak.

Söylentilere bakılırsa Feysbuk şu anda çeşitli kripto para borsalarıyla görüşmelerini devam ettiriyor ve yeni kripto paranın dört ay içinde piyasada olması planlanıyor.

Feysbuk CEO’su Mark zuckerberg, kısa sürede Harvard’dan hukuk profesörü Jonathan Zittrain ile yapmış olduğu görüşmede firmanın blok zincir girişimi ile ilgili bilinmezlikleri paylaşmış ve daha hemen hemen bu işi rayına oturtmanın bir yolunu bulamadığını belirtmişti.

Feysbuk’un kripto parasına ilişkin en büyük bilinmezliklerden biri, bu paranın da Bitcoin şeklinde merkezi olmayan bir yapıya mı haiz olacağı. Bazı sanayi uzmanları Feysbuk’un kendi denetim edemeyeceği bir ürünü çıkarmayacağını söylüyor.

Uzmanlar, özelleştirilmiş bir blok zincir uygulamasının, kripto paraların ana faydalarını ortadan kaldıracağını söylüyor.

Telegram ve Signal şeklinde başka mesajlaşma uygulamaları da kendi kripto paralarının üstünde çalışmaya devam ediyor. Her iki şirket da klasik tanıma uygun kripto paralar piyasaya sürmeyi amaçlıyor. Telegram, GRAM adlı kripto parasının yüzde 90 oranında tamamlandığını söylemiş oldu.

Mevzuyla ilgili yorumları sorulan Feysbuk sözcüleri izahat için WhatsApp’ı işaret ederken, WhatsApp sözcüleri mevzuyla ilgili bir izahat yapmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir