Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Yapay Zeka » Fotoğrafınızı 3 Boyutlu Video Oyun Karakterine Dönüştüren Suni Zeka
Yapay Zeka

Fotoğrafınızı 3 Boyutlu Video Oyun Karakterine Dönüştüren Suni Zeka

Suni zeka teknolojileri son birkaç senedir hünerlerini sergilemeye açık açık başladı. Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan suni zeka, günümüzde otonom araçlardan tutun deep fake videoların oluşturulmasına kadar pek oldukca alanda kullanılabiliyor. Şimdi bahsedeceğimiz suni zeka teknolojisi, yüzünüzü 3 boyutlu bir video oyun karakteri haline getirebiliyor.

Mühendisler tarafınca geliştirilen bu suni zeka aracının arkasında, Çin’in popüler oyunlarından bir tanesi olan “Justice Online”ın geliştirici ekibi NetEase bulunuyor. Yarısı NetEase çalışanları yarısı da şirket dışından getirilen uzmanlardan oluşan bir ekip tarafınca oluşturulan bu suni zeka aracı, 1 milyondan fazla Çinli oyunsever tarafınca da etken olarak Justice Online oyununda kullanılabiliyor.

Derin öğrenme teknolojisine haiz olan bu suni zeka aracı, oyun motorundan gelen verilerle gerçek bir fotoğrafı kıyaslayarak ortaya tutarlı bir netice koyuyor. Bu suni zeka aracı gerçek insan yüzlerinin saç modeli, kaş yapısı, sakal yapısı, dudak yapısı ve göz şeklinde mühim ögelerini alarak bir oyun karakterine dönüştürüyor.

Sadece bu suni zeka aracını benzersiz kılan bir özelliği var. Bu özellik, suni zeka aracının kullandığı yöntemle ilgili. Benzer araçlarda suni zeka, insanların cilt yapısını bir ağ şeklinde düşünerek hareket ediyor sadece NetEase’in oluşturduğu bu yapay zeka teknolojisinde bu teknik kullanılmıyor. Bu yapay zeka aracı, gerçek bir insan yüzünü oyun karakterine çevirebilmek için insanların kemik yapısından faydalanıyor. Başka bir deyişle bu suni zeka, insan yüzünü modellemek için ilkin kemik yapısını irdeliyor. Peşinden da kişilerin genel yüz özelliklerini kullanıyor ve ortaya, fazlasıyla gerçekçi olan oyun karakterlerini çıkarıyor.

yapay zeka

Bu suni zeka aracının öteki oyun şirketleri tarafınca da satın alınması halindeyse bilhassa RPG türündeki oyunlarda (GTA 5’in online modu bu suni zeka aracının kullanılabileceği en popüler yer olabilir.) yeni bir devrim yaşanabilir. Hatta daha geniş bir halde düşünmek gerekirse, karakter oluşturma işlemlerinin yapıldığı tüm oyunlarda bu suni zeka aracı kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir