Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Kadın » Geçmişten günümüze Moda
Geçmişten günümüze Moda 1 – gecmisten gunumuze moda nedir 5e5e6515644bf

Geçmişten günümüze Moda

İnsanların yeme içme ve barınma ihtiyaçlarının yanında, giyinme gereksinimleri da vardır. Zaman içinde bu gerekseme ilk olarak bayanları, değişik olanı giymeye itmiştir. Belirli bir akıma nazaran, benzer fakat değişik giysiler de modayı oluşturmuştur. Dünyada 20’li yıllarda süregelen moda akımı, devletimizde 50’li yıllara dayanmaktadır. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük önderi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk, resmi olarak evlendirilmiş olduğu Latife Hanım’ı, birçok mevzuda Türk hanımına misal olacak vasıflarda seçmiştir. Latife Hanım; eğitimi, kültürü ve giyimi ile ülkemizdeki hanımefendilere misal olacak ve cesaret verecek niteliktedir.

O dönemden itibaren devletimizde, yavaşta olsa bir giyim seçimi oluşmaya adım atmıştır. 1950 yılından itibaren ise genç kızlarımız, dünya modasını takip etmeye başlamış ve moda ile ilgili emekler hız kazanmıştır. Nihayet yıllardaysa devletimizde, dünya genelinde tanınmaya süregelen birçok modacı bulunmaktadır. Yabancı ülkelerde dahi kendi modacılarımızın ürünlerini rahatça bulabilecek hale gelmiş bulunuyoruz.

1920’li Yıllarda Moda

1920’li Yıllarda Moda

Uzun devam eden savaşların sonunda devletimizde, kılık giyim devrimi yapılması ile bayanlarda çarşaf yerine, esbap ve şapka kullanımı adım atmıştır. Bu zamanda jartiyerli çoraplarda ülkemize gelmiştir. Erkeklerde ise şalvar yerine kumaş pantolonlar ve fes yerine kasketler kullanılmaya başlanmıştır.

1930’lu Yıllarda Moda

1930’lu Yıllarda Moda

Bu yılarda ülkemizdeki bayanlar esbap yerine, vatkalı tayyör takımlar kullanmış, adamların ise pantolonlarındaki düğmelerin yerini fermuar almıştır.

1940’lı Yıllarda Moda

1940’lı Yıllarda Moda

1940’lı yıllarda ülkemiz, dünyadaki moda akımına birazcık daha yaklaşmış ve bu zamanda, ikili ve vatkalı takımlar kullanılmıştır. Diz altında biten etekler, bu günün blazer seçimi bele oturan ceketleri ile benzerlik gösterir. Gene bu zamanda ince naylon çoraplar gündeme gelmiştir.

1950’li Yıllarda Moda

1950’li Yıllarda Moda

Dünyada kullanılan beli korseli dar ve geniş elbiseler, devletimizde azca da olsa kullanılmaya başlanmış, büyük ve heybetli şapkalar görücüye çıkmıştır.

1960’lı Yıllarda Moda

1960’lı Yıllarda Moda

Bu yıllarda jean pantolonlar hayatımızdaki yerini almaya başlamış ve çiçekli esbap ve kısa etekler gündeme gelmiştir. Bu giysilerin yanında gençler değişik saç modelleri benimsemiş, döneme damga vuran ve halen kullanılan makyaj stilleri oluşmuştur. Günümüzde moda olan eyeliner, o dönemden kalma bir modadır.

1970’li Yıllarda Moda

1970’li Yıllarda Moda

1970’li seneler mini eteklerin devletimizde kullanılmaya başlandığı senedir. Gene bu sene İspanyol paça geniş ve uzun pantolonlar kullanılmış, düz ve uzun saç modası oluşmuştur. Önü kakül bırakılan tepesi kabartılan bu saç, kara ak filmlerin büyük yıldızı Belgin Zirve’u akla getirir.

1980’li Yıllarda Moda

1980’li Yıllarda Moda

1980’li seneler devletimizde modanın en karmaşık olduğu dönemdir. Bu yıllarda punk modası gençleri etkilemiş; saç bantları, taytlar ve spor ayakkabılar yaşamımıza girmiştir.

1990’lı Yıllarda Moda

1990’lı Yıllarda Moda

Vatanımızda vücuda oturan badi ve elbiselerin moda olduğu, 1990’lı yıllarda ek olarak kalınca topuklu ayakkabılar ve kalem etekler kullanılmıştır.

2000’li Yıllarda Moda

2000’li Yıllarda Moda

2000’li yıllarda, modası uzun süre devam eden düşük belli pantolon ve etekler, renkli babet ayakkabılar ve süslü terlikler yaşamımıza girmiştir. İspanyol paça pantolon modasının kullanıldığı bu yıllarda moda, 1960’lı yılları da hatırlatır.

2010’lu Yıllarda Moda

2010’lu Yıllarda Moda

2010’lu yılların modası ise her sene azca oranda olsa değişmektedir. Geniş ve dar modellerdeki her çeşit pantolon, mütevazı ve çiçekli her türlü etek modadır. Doğru kombinlenerek kullanılan bu parçalar değişik ve bolca oranda takı ile desteklenir. Jean modasıysa; gene streç kotların modası devam etmekte, eskitilmiş, yırtık kotlar seneye damgasını vurmaktadır.

Renk olarak; ak, sarı, yeşil, mavi şeklinde canlı renkler ve neon renkler kullanılmakta, bu renkleri barındıran şifon gömlek ve elbiseler ilkbahar, yaz modası olarak karşımıza çıkmaktadır. Nihayet bir senedir moda olan stiletto seçimi ayakkabılar, yazlık açık modelleri ilave edilerek kullanılmakta ek olarak renkli ve saydam babetlerin modası devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir