Perşembe , 26 Kasım 2020
Geliştirilen Ufak Bir Mıknatıs, En Kuvvetli Manyetik Alan Rekorunu Kırdı 1 – bec0e4a002be2b4274c0a0c6c90fb624a94352a8

Geliştirilen Ufak Bir Mıknatıs, En Kuvvetli Manyetik Alan Rekorunu Kırdı

Dünyanın en kuvvetli manyetik alanı unvanı, son 20 senedir Florida Eyalet Üniversitesi’nin Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuvarı’nda bulunan devasa bir metal çubuğa aitti. Daha ilkin de olduğu benzer biçimde üstün dereceli tekrardan kırıldı ve bu sefer unvanı alan ufak bir mıknatıs oldu.

Nature dergisinde gösterilen makaleye nazaran MagLab’da çalışan bilim adamları, elektromıknatısları oldukça daha güçlü bir halde üretmenin ve daha değişik amaçlarla da kullanabilmenin bir yolunu buldular.

Geliştirilen Ufak Bir Mıknatıs, En Kuvvetli Manyetik Alan Rekorunu Kırdı 2 – bec0e4a002be2b4274c0a0c6c90fb624a94352a8

MagLab mühendislerinden Seungyong Hahn, yeni bir kapı açtıklarını belirterek “Bu teknoloji, kompakt yapısı yardımıyla yüksek (manyetik) alan uygulamaları için ufku tamamen değiştirebilecek potansiyele haiz” dedi. Araştırmacıya nazaran bu mıknatıs, kendi alanında elektronik alanında silikonun yapmış olduğu etkiye benzer bir tesir yaratacak.

Hahn tarafınca yaratılan bu minyatür mıknatıs, 45,5 Tesla şiddetinde manyetik alan oluşturabiliyor. Hastanelerde kullanılan MRI cihazlarının ürettiği manyetik alan ise 2-3 Tesla bandında manyetik alan üretiyor. 45-T adlı eski şampiyon resmi olarak hâlâ unvanını koruyor sadece onun ürettiği alan, 45 Tesla gücünde. Yeni ufak şampiyon ise testlerde rekoru yarım Tesla geliştirmeyi başardı.

Yeni elektromıknatıs, enerjisini yeni iletkenlere ve hususi mıknatıs tasarımına borçlu. Süperiletkenler kullanılan 45-T, niyobyum temelli alaşımlar üstüne inşa edilmişti. Yeni ufaklığın yapımında ise ondan sonra geliştirilmiş olan ender baryum bakır oksit kullanıldı. Özetlemek gerekirse REBCO olarak adlandırılan bu süperiletken, nobiyum temelli bileşenlere nazaran iki kat daha çok akım taşıyabiliyor. Ek olarak mıknatısta kullanılan metal, kağıt inceliğinde ve bant şeklindeydi.

Son olarak da Hahn, mıknatıstan yalıtım katmanını kaldırdı. Böylece izolasyonda yaşanacak problemler sebebiyle ortaya çıkabilen aksaklıklar da önlenmiş oldu. Üstelik böylece süperiletkende oldukça daha azca bakır kullanılması sağlandı.

Geliştirilen Ufak Bir Mıknatıs, En Kuvvetli Manyetik Alan Rekorunu Kırdı 3 – b6f35ec69e9accb575d588b470386d002c8efb03

Yasal düzenlemeler sebebiyle 12 mm genişliğinde üretilen REBCO, 4 mm uzunluğunda kesildi. Fazlaca duyarlı olan bu maddenin hasar görmesine engel olacak bir yol gören araştırmacılar, tasarımlarıyla bu problemi aştı.

Projede çalışan bilim adamları, bu süperiletkenin en mühim problemininin benzeşik olmaması bulunduğunu belirtirken bu mücadeleye hazır olduklarının da altını çizdiler. Şimdi, bu yeni materyal ve yeni mıknatıs modelinin kullanımı, üretimi ve performansı mevzusunda daha çok araştırma yapılacak. Mıknatısı aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir