Salı , 30 Haziran 2020

Google Kişisel Verilerinizi Temizlemek için Yeni Yöntemler

Google Siber Güvenlik Farkındalık Ayı’nı bazı yeni araçlarla başlattı. Bu yeni araçlar yardımıyla kullanıcılar Google Haritalar, YouTube ve Google Asistan benzer biçimde servisleri kullanırken gizlilikleri üstünde daha çok denetim olanağına haiz oluyor.

Şirket, Haritalar için gizli saklı modu çıkaracağını duyurdu. Bu ay içinde Android uygulaması için gelecek olan bu özellik oldukça yakında iOS uygulamasına da gelecek.

Haritalar içinde gizli saklı mod açıldığında, o cihazda meydana gelen aranan bölgeler ve bunun benzer biçimde Google Haritalar aktiviteleri Google Hesabınız içinde kaydedilmeyecek. Bununla birlikte Haritalar deneyimini kişiselleştirmek için de kullanılmayacak.

youtube geçmişi silme

YouTube için de Google, seçilmiş bir vakit aralığındaki konum geçmişini ve web verisini otomatikman temizleyen bir özelliği getiriyor. Siz verilerinizi gizleme aralığını 3 ay, 18 ay ya da sileceğiniz zamana kadar olacak şekilde belirleyince, tıpkı Konum Geçmişi ve Web ve Uygulama Aktivitesi benzer biçimde, Google geri kalan işleri yerine getiriyor.

Google Asistan’a sesle veri temizleme imkanı

Son olarak Google, Google Asistan içindeki son olarak sesli komutları yada soruları, uygulamayı telefonunuzda açmaya gerek bıraktırmadan silme fırsatı sunuyor. Bundan bu şekilde “Hey Google, sana söylediğim son şeyi sil.” ya da “Sana geçen hafta söylediğim her şeyi sil.” dediğiniz takdirde, verileriniz silinecektir. Ne yazık ki, sesinizi kullanarak Google Asistan geçmişinizi bir haftadan daha uzun süre süresince silemiyorsunuz. Bunun için Google Asistan’daki ayarlar menüsünü kullanmalısınız.

google asistan gizlilik silme

Ek olarak Asistan, “Hey Google, verilerimi iyi mi güvenle saklıyorsun?” benzer biçimde sorulara da daha iyi şekilde hazırlanmış cevaplar veriyor.  Google’a nazaran kullanıcılar bu şekilde sorduklarında, “Verilerinizi iyi mi gizli saklı ve emniyette tuttuğumuzla ilgili informasyon paylaşacağız.” şeklinde yanıt alıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir