Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Bilim » Güneş Lekelerinin Birbirlerini Tetikleyen Döngüsü Ortaya çıkarıldı
güneş lekesi

Güneş Lekelerinin Birbirlerini Tetikleyen Döngüsü Ortaya çıkarıldı

Güneş üstünde bizim bildiğimiz adıyla Güneş lekesi denilen, daha karanlık ve soğuk noktalar bulunur. Bu noktaların yapısı ve iyi mi ortaya çıktıkları uzun süreden beri gizemini koruyordu. Araştırmacılar, bu fenomeni açıklayan iki yeni yazı yayımladı. 

Solar Physics ve Scientific Reports adlı dergilerde piyasaya sürülen makalelere nazaran, bir Güneş lekesi ömrünü tamamladığında, sistemimizin yıldızı üstünde bir çeşit tsunami dalgası yaratıyor ve bu dalga, yıldızın merkezine kadar ulaşıyor. Ondan sonra da başka bir noktada yeni bir güneş lekesi olarak ortaya çıkıyor. 

Meydana getirilen çalışmalardan biri, 140 senelik gözlemlere dayanarak bir Güneş lekesinin ömrünü tamamlamasını  gösteren ‘terminatör vakalar’ı belirledi. Bu bilgiyi kullanan uzmanlar, bir sonraki güneş döngüsünün 2020’nin ilk yarısında gerçekleşeceğini açıkladılar. Kısa bir süre sonrasında bir öteki döngü başlamış olacak.

güneş lekesi

İkinci araştırmada kullanılan karmaşık ve hususi bilgisayar yapımı model, bir lekenin ömrünün sona ermesinin bir ötekini tetiklediğini de ortaya koydu. Bu model yardımıyla Güneş’in kısa sürede geçirdiği değişiklik de net olarak ortaya çıktı. 

İki araştırmada da yer edinen Scott McIntosh, geçmiş kayıtlarda bu bilgilerin yer aldığını sadece şimdiye kadar nereye bakmaları icap ettiğini bilmediklerini söylemiş oldu. 

Güneş lekelerindeki döngüyü idrak etmek bizim için mühim. Zira bu lekeler, Güneş parlamaları ve fırtınaları ile beraber ortaya çıkıyor. Bu parlamalar ve Güneş Fırtınaları sebebiyle GPS sistemleri, güç hatları ve üst atmosferdeki uydular negatif etkilenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir