Cuma , 4 Aralık 2020
Hacker Hakkında 1 – nasil hacker olunur nasil hack yapilir 640x352

Hacker Hakkında

Hacker, kişisel yada kurum ve kuruluşlara ilişkin bilgisayarların ve ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak sızan yada beyaz şapkalı ise iyi mi sızılabileceğini tespit eden ve bunu kendi menfaatleri için kullanan bilgisayar korsanıdır. Başka insanların sistemlerine erişerek hususi bilgilerini çalma, sistemlerine zarar verme benzer biçimde amaçları olabilir. Çoğu zaman hackerlık, bilgisayar başlangıcında meydana getirilen en havalı işlerden birisi olarak görünür. Geçmiş yıllara baktığımızda en iyi hackerların 20 yaş civarında bulunduğunu görüyoruz. Buradan her insanın yapabileceği bir iş olduğu benzer biçimde bir izlenim oluşsa da aslına bakarsak zannedildiği kadar kolay değil. Hackerlık kesinlikle beceri ve bol miktarda uğraş gerektirir.

Hacker Hakkında 2 – programlamaHacker iyi mi olunur sorusunun cevabı bazı teknik donanımlara haiz olmaktan geçiyor. İlk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan Unix tabanlı bir işletim sistemi kurmaktır. Kesinlikle Unix bilmelisiniz. İnternet hackerı olmak için ise temel koşul diyebiliriz. Unix tabanlı bir işletim sistemini Windows’a paralel şekilde de kurabilirsiniz.

Bilgisayar sistemlerine sızmak için ilkin sistemlerin iyi mi tasarlandığını öğrenmeniz gerekir. Başlangıç olarak HTML dilini bir web sitesinin genel olarak iyi mi çalıştığını bilecek kadar öğrenin. Sık kullanılan programlama dillerini (C, C++, C#, Python) fazlaca iyi öğrenin. Karmaşık olmayan ve kolaylıkla öğrenebileceğiniz Python dili başlangıç için uygun olacaktır. Eğer bu işi hakkaten fazlaca iyi yapmak istiyorsanız Unix işletim sisteminin yazıldığı C dilini ne olursa olsun öğrenin. Bunlarla birlikte kod yazmak için Ubuntu, Kali, Backtrack benzer biçimde işletim sistemlerini kullanabilirsiniz.

Hackerlık informasyon ve yeteneğin yanı sıra yaratıcı düşünme, sorun çözme ve birazcık hırs gerektiren bir uğraş. Bilgisayar başlangıcında uzun saatler geçirmekten sıkılmamalı ve sorun çözmeyi adeta bir oyun olarak görmelisiniz. Başkalarının göremediği sorunları ustalıkla bulmalı, sistemlere sızma yollarını keşfedebilmelisiniz.

Sorun bulma ve çözme becerinizi geliştirmek için açık kaynaklı yazılımları değerlendirebilirsiniz. Mesela açık kaynaklı bir yazılımın hatalarını bulup çözebilir, yazılımın saldırılara karşı ne kadar dayanıklı bulunduğunu kontrol edebilirsiniz.

Genel olarak siyah ve beyaz şapkalı hacker olmak suretiyle ikiye ayrılır. Bunların yanında fazlaca fazla etken olmayan gri şapkalı hackerlar vardır. Siyah şapkalı hacker olarak adlandırılan kişiler karanlık tarafta yer alır. Bu fena niyetli bilgisayar korsanları sistemleri kullanılamaz hale getirmek, kişisel verileri çalmak, finansal kuruluşlardan para çalmak benzer biçimde çeşitli amaçlar güderler.

Beyaz şapkalı hacker olarak adlandırılan kişiler bilgisayar korsanlığını etik olarak yapar. Siyah şapkalı hacker saldırılarından korunmak için sistemlerin açıklarını bulup kırarak sistem yöneticilerine bildirirler. Güvenlik zaafiyetlerinin fena niyetli kişilerden ilkin bulunarak kapatılmasını sağlarlar. Gri şapkalı hackerlar ise ikisinin arasındadır. İyi işler yaptıkları benzer biçimde bu tarz şeyleri denerken kabahat niteliğindeki işlere de imza atabilirler.

Hayranlık uyandırmak yada eğlence amaçlı hackerlığa özenen kişilerdir. Genel anlamda çocuk yaşlarındaki kişiler olup kafi informasyon seviyesine haiz değillerdir. Hazır yada fazlaca öncesinden tespit edilmiş güvenlik açıklarını kullanarak çoğu zaman eski internet sayfalarına kısa süreli zararlar verirler.

Yukarıda sıralamış olduğumuz informasyon ve kabiliyetlere sahipseniz genel olarak hack iyi mi yapılır sorusunun yanıtını verelim. Şunu unutmamak gerekir hiçbir hacker işleyişine hakim olmadığı bir sisteme saldırmayı düşünmez. Bu yüzden ilk olarak saldırılacak olan sistem hakkında informasyon toplama amacıyla bulgu yapılır.

Günümüzde yazılımsal anlamda süratli bir ilerleme olduğundan sitelerdeki açıklar gitgide azalmakta. Bu durumla beraber sitelerin kaynaklarını zorlayarak dönem dışı bırakmak amacıyla kullanılan saldırılar en yaygın hack türleri haline geldi.

Hacker Hakkında 3 – botnet nedir

Sanal ordu adında olan ve bilgisayarları habersiz bir halde çeşitli virüsler vesilesiyle ordusuna dahil eden botnetler bu hücum türleri arasından en etkili olanı. Botnet, sistemdeki verileri çalınmaktan ziyade geçici olarak işleyişini engellemek hedeflenir. Bir botnet ordusu oluşturduktan sonrasında hackerın tek yapması ihtiyaç duyulan hangi saldırının (DDos, Syn, HTTP Attack vb) gerçekleştirileceğinin ve nereye yapılacağının komutunu vermektir. Hücum aynı anda botnetin ihtiva ettiği bilgisayar sayısına gore değişmekle birlikte çoğu zaman binlerce bilgisayardan yapıldığı için komutun nereden gönderildiğini bulmak neredeyse imkansızdır. En tehlikeli botnet saldırısı flood atak türü olan SYN‘dir. Bu saldırıyla on dakika benzer biçimde kısa bir sürede sistemin dönem dışı kalması sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir