Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Kadın » Haute Couture
Haute Couture 1 – haute couture nedir ne anlama gelir 5e5e64d607395

Haute Couture

Her sürem geçişinde, onlarca internasyonal ve bölgesel defileler yapılmakta, hazır giyim sektörü çalışanları, fazlaca yoğun geçen çalışmalarının neticelerini sergilemektedir. Sezonun modasını, bu defileler ve modacılar belirler. Bir sürem moda olan giysisi, sonraki sürem tekrardan giymek, abes karşılanır. Hatta bazı kesimlerde, bir giyim, ne kadar para ödenmiş olursa olsun, yalnızca bir kez giyilebilir. Bu yazılı olmayan kurallar, moda çevrelerince ve moda düşkünü müşterilerce, nihayet aşama titizlikle kabul edilir ve uygulanır.

Tüm bu kurallara karşın, bir davette aynı elbiseden giymiş iki kişinin karşılaşması, fazlaca beğenerek almış olduğu gömleği, sırf başkasının da üzerine görmüş olduğundan bir kez bile giymeyenlerin çokluğu görülmektedir. Modayı ve trendleri, bir tek giyeceklerin belirlendiği bir akım olarak değil de, hayatlarını şekillendirenlerin çoğunlukta olduğu kesim için, bu tesadüflerin yaşanması kesinlikle kabul edilemez olduğundan, kendi zevklerini yansıtan, hususi üretim giysiler tercih etmektedirler.

Haute Couture Nedir?

Haute Couture Nedir?Fransızcadan dilimize geçmiş olan bu terim, Türkçe “Otkutür” olarak okunması mümkün. Hususi terzilik şeklinde de anlaşılabilecek, tamamen müşterinin zevkine gore üretim meydana getirilen bir giyim üretim metodudur. Lonca sisteminden günümüze taşınan, Avrupai bir disiplin ve kültür anlayışıyla, toplumun geneline değil de, seçkin ve ufak veya minik bir kısmına hitap ve hizmet etmektedir. Rahat terzilikten değişik olarak, bir kişinin tüm kıyafetlerinin, bir kişinin elinden çıkması anlamına gelir.

Karşılıklı itimat ve sadakat ilkelerinin yoğun tesirleri ile yürüyen bir ilişkiler bütünüdür denebilir. Otkutür giyinen bir şahıs, basit basit gidip bir mağazadan seri üretilen bir giyim almayacağı şeklinde, otkutür üreten bir şahıs de, herhangi birine basit basit üretim yapmayacaktır. 19.yüzyıl sonlarında, Fransa’da ortaya çıkan terzi atölyeleri, üyeleri oldukları meslek odalarının sert ve sıkı kurallarına uygun üretim yapabilmek ve müşterilerini memnun edebilmek için, tüm işlemleri elle meydana getirilen, som aşama seçkin giysiler ortaya koymuşlardır. Bu anane, üretici ve alan kişi arasındaki kültür benzeşimi yardımıyla, günümüzde hala ayakta kalabilmektedir.

Haute Couture Kimler Tarafınca Tercih Edilir?

Haute Couture Kimler Tarafından Tercih Edilir?Dünya genelinde kendini kanıtlama etmiş moda evleri, hazır giyim sektörüne giyim temin ederken, direk olarak modaevleri ile ilişkide olan, azca sayıda hususi müşterisi için, hiçbir şekilde maliyet hesabına girilmeksizin, tamamen kişiye hususi üretimler yapmaktadırlar. Sözgelişi; Hollywood yıldızları, al halı geçişlerinde, kesinlikle seri üretim yada hazır giyim ürünü kullanmazlar. Bu hususi üretim icra eden modaevleri, bir tek o halıda üretimleri görünebilsin diye, bu kişiler için en güzel giysileri tasarlar yada giyecek kişinin tasarlamasına izin verir ve üretir. Bu giysiler içinde, asla aynı kıyafetli insanlara rastlanmaması ve giyilen kıyafetlerin piyasada bulunamaması, bu yüzdendir.

Haute Couture, fazlaca meşhur markaların, kendileri için hususi üretim yapmasını sağlayacak kadar maddi gücü olan insanoğlu tarafınca tercih edilir. Bu fazlaca hususi ve meşhur modaevleri de, giysilerini herhangi bir hanımefendi üstünde görünmesini istemediklerinde, müşterilerini hususi olarak seçerler. Netice olarak; müşteriler modaevini seçerken, modaevi de müşterilerini seçerler.

Gelinlikler Houte Couture Midir?

Gelinlikler Houte Couture Midir?Bu probleminin cevabı, genel olarak hayırdır. Hususi üretim olduğundan, elle işlenmiş boncuklar ve kişisel detaylar içerdiğinden, otkutür tanımına uysa da, bu üretim seçimi, bir ya da birkaç hususi elbiseden fazlaca, yaşamının büyük bir bölümünü kapsayan bir süreçtir. Gerçek bir otkutür müşterisi, bir giysiye ihtiyacı olduğunda, mağazaları dolaşmaz, direkt olarak modaevine giderek, iyi mi bir giyim istediğini tanım eder ya da kendi çizimini sunar ve ondan sonrasında bir tek kendisi için üretilmiş giysisi giyer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir