Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Teknoloji » Herhangi Bir Android Telefonu Google Pixel’e Dönüştürün
Herhangi Bir Android Telefonu Google Pixel’e Dönüştürün 1 – pixel launcher 640x361

Herhangi Bir Android Telefonu Google Pixel’e Dönüştürün

Android işletim sistemini kullanan üreticiler, donanımlarına uygun şekilde işletim sisteminin kendi sürümlerini oluşturabiliyor. Ancak Google’ın kendi cihazlarındaki Android deneyimi ve tasarımı diğer Android telefonların yakalayamayacağı düzeyde.

Samsung gibi birçok Android üreticisi, standart Android işletim sistemini kendi ekosistemlerindeki uygulamalarla uyumlu hale getirmek için değiştirir. Üstelik belirli bir operatör aracılığıyla satın alınmış cihazlarda ekstra yazılımlar ve eksik özellikler bulunabilir. Bu özellikle saf Android deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar için olumsuz bir durum.

Bu yazımızda birkaç üçüncü parti uygulama ile birlikte, cihazınızı root etmeye gerek bile kalmadan nasıl Google Pixel deneyimi yaşayabileceğinizi anlatacağız.

Google tarafından üretilmemiş bir akıllı telefonda Pixel arayüzünü oluşturmak için öncelikle telefonunuzun uygulamalarını Google alternatifleriyle ya da buna mümkün olduğunca yakın uygulamalarla değiştirmeniz gerekiyor. Sadece görünüm olarak bir değişim istiyorsanız en son bölüme de geçebilirsiniz.

Birçok yeni uygulamayı telefonunuza yüklemek sıkıcı olabilir. Ancak bu uygulamaların çoğu tüm Android cihazlarda varsayılan olarak yüklü gelir ve belirli bir özellik için varsayılan olarak ayarlanmıştır. Bunun yanı sıra sadece Pixel telefonlara özel az sayıda uygulama bulunmakta ve bunlara Google Play Store üzerinden erişmek mümkün değil.

Herhangi Bir Android Telefonu Google Pixel’e Dönüştürün 2 – Google uygulamalari

Android topluluğunda yer alan birçok geliştirici ise Pixel özel uygulamaları birçok Android telefonda çalışacak şekilde yeniden oluşturdu ya da değiştirdi. Aşağıda Pixel telefonlarda varsayılan olarak bulunan Google uygulamalarının, bazı port edilmiş uygulamaların ve Play Store üzerinde bulunmayan yeniden oluşturulmuş uygulamaların indirme bağlantılarını bulacaksınız. Yüklediğiniz her uygulamayı Ayarlar – Uygulamalar – Varsayılan Uygulamalar menüsünden varsayılan olarak ayarlamanız gerekir.

Teknik olarak isteğe bağlı olsa da telefonunuzun yapay zeka yardımcısını etkinleştirecek bir dokunma komutu varsa bunu Google Asistan için kullanılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu genellikle yapay zeka asistanınızın sistem ayarlarından gerçekleştirilebilir.

Google sürümleriyle değiştirdiğiniz uygulamaları telefonunuzun depolama alanını boşaltmak için silmeyi düşünebilirsiniz. Bunu tek tek elle yapmak mümkün olsa da Files by Google uygulamasını da kullanabilirsiniz. Stok Android uygulaması olmamasına rağmen bu uygulama oldukça faydalı ve telefonunuzun depolama alanını tarayarak gereksiz verileri ortadan kaldırır ve gereksiz uygulamaları da kaldırmanız için işaretler. Kaldıramadığınız uygulamalar için telefonunuzu root’lamadan yapabileceğiniz en iyi şey bu uygulamaları devre dışı bırakmaktır.

Son olarak telefonunuzun mümkün olduğunda Google Pixel olarak görünmesini sağlayabilirsiniz. Telefonunuzun tüm arayüzünü root yetkisi olmadan değiştirmek mümkün olmasa da yakın bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunu yapmak ise şaşırtıcı şekilde kolay ve birkaç üçüncü parti uygulama ve bazı ayarlamalar gerektiriyor.

Herhangi Bir Android Telefonu Google Pixel’e Dönüştürün 3 – pixel launcher

En önemli aşama ise Pixel başlatıcı ekranını elde etmektir. Play Store üzerinde bu amacı taşıyan birçok uygulama olsa da Rootless Launcher uygulaması, root yetkisi gerektirmeden birçok özelliği kullanmaya imkan tanıdığı için ön plana çıkıyor. Pixel ikonları ile uyumlu ikon paketi, Google arama çubuğunun düzgün yerleştirilmiş hali ve ekstra widget’lar bu özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca Rootless Launcher’ın görünümünü Pixel telefonlarda mevcut olmayan seçeneklerle de değiştirmeniz mümkün.

Herhangi Bir Android Telefonu Google Pixel’e Dönüştürün 4 – Google Feed

Cihazınızın geçmişine ve kullanımına bağlı olarak kişiselleştirilmiş içeriğin, yakındaki tavsiyelerin, kişiselleştirilmiş makalelerin yer aldığı Google Feed sekmesi ise bir sonraki adım olarak karşımıza çıkıyor. Google Feed aslında Rootless Launcher’ın bir özelliği olsa da varsayılan olarak gelmiyor ve .APK dosyası üzerinden yüklenmeyi gerektiriyor. Bunun için bu bağlantıyı kullanarak pixelbridge.apk dosyasını telefonunuza indirin ve .apk dosyası üzerinden kurulum yapın. Kurulum tamamlandığı zaman Rootless Launcher uygulamasının ayarlarına gidin ve “Display Google app” seçeneğini etkinleştirin.

Herhangi Bir Android Telefonu Google Pixel’e Dönüştürün 5 – Android bildirim

Son olarak Google Pixel’de bulunan bildirim ve hızlı ayar menüsünün görünümünü elde edebilirsiniz. Bunun için Power Shade uygulamasını Play Store üzerinden edinin. Power Shade uygulaması standart Android ayarlarından daha fazla kişiselleştirme yapmanıza olanak tanıyor. Uygulamayı yükledikten sonra bildirime tıklayarak uygulamayı aktif hale getirin.

Uygulamayı etkinleştirdiğinizde bildirimler ve hızlı ayarlar varsayılan Android 9 Pie tasarımını alacak. Ancak yeni renk şemalarıyla, arka plan resimleriyle ve opaklık düzeyiyle istediğiniz tasarımı kullanabilirsiniz. Root haklarıyla birlikte program daha fazla değişiklik yapmaya da izin veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir