Pazartesi , 1 Mart 2021
giyilebilir ter sensörü

İnsan Terini Çözümleme Edecek Yeni Bir Sensör Geliştirildi

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde bilim adamlarından oluşan bir ekip terlemeyi gözlemlemek için yeni bir yöntem geliştiriyor. Ekip geliştirdikleri yeni yöntem ile kan alma şeklinde zahmetli şekilleri bir kenara bırakıp daha kolay bir halde terlemeyi gözlemlemek istiyor. Bu sayede ter hem daha kolay bir halde çözümleme edilecek hem de susuzluk ve bitkinlik şeklinde problemler anında tespit edilebilecek.

Science Advances dergisinde yazıları gösterilen ekip ürettikleri sensörleri söyledi. Ekip, sensörlerinin rahat bir halde ‘roll-to-roll’ olarak malum işleme şekliyle oluşturulabileceğini belirtti.

Türkçe’ye “rulodan ruloya işleme” olarak çevirebileceğimiz bu işleme türü, esnek plastik yada metal folyodan bir rulo üstüne sensörlerin yerleştirilmesini kapsıyor. Kelimelerin bir kağıda basılmış olduğu gazete basımı şeklinde düşünün.

İnsan Terini Çözümleme Edecek Yeni Bir Sensör Geliştirildi 1 – 2eb22bed38ea51311c0d5453baf8c2ef7f80ca501

Javey ve ekibi sensörleri rulodan ruloya dediğimiz işleme türü ile üretim yapmak için Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi ile beraber çalıştı. VTT’de vazife icra eden Jussi Hiltunen bu işleme yöntemini şu şekilde konu alıyor:

Roll-to-roll işleme, düşük maliyetli tek kullanımlık bantlar için yüksek oranda üretim sağlar. Bu sayede bilimsel niteliği olan gruplar kontrol cihazlarının sayıları mevzusunda kaygı etmiyorlar. Böylece roll-to-roll teknolojisi oldukça büyük yarar sağlıyor. Bunun yanında sensörlerin boyutlarının değiştirilebilmesi vücudun değişik kısımlarında kullanılabilmesini de sağlayabiliyor.

İnsan Terini Çözümleme Edecek Yeni Bir Sensör Geliştirildi 2 – f705006262239fe8222a45e62a220e4ceb9be9fa1

Sensörlerin içinde spiral şekilde mikroskobik bir tüp bulunmakta. Bu tüp, teri derimizin üstünden alıyor. Terin tüp içinde ne kadar süratli hareket ettiğinin ölçülmesi sonucunda bir kişinin ne kadar terlediği ve ter oranı öğrenilebiliyor. Tüpün dış kısmına potasyum ve sodyum şeklinde elektrolitleri ve glikoz şeklinde metabolitleri tespit edebilen kimyasal sensörler yerleştirilmiş.

Projenin önemini anlatmak için elektrik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği alanlarında profesörlük icra eden Ali Javey’in gösterilen makaledeki sözlerine başvuracağız:

Projenin amacı bir tek sensör üretmek değil, bununla beraber değişik mevzu alanlarında emek harcamalar başlatmak ve terin bizlere neler sunduğunu öğrenmek. Bunun için, güvenilir, yeniden üretilebilir ve vücudun değişik noktalarına koymak suretiyle boyutlandırılabilir sensörlere ihtiyacımız var.

İnsan Terini Çözümleme Edecek Yeni Bir Sensör Geliştirildi 3 – 2de9f9c86f7eb61b2afaa05f43eb412a0ca440d41

Terin insan vücudunun anlık sağlığı hakkında neler söyleyebileceğini daha iyi idrak etmek için araştırmacılar ter sensörlerini gönüllülerin vücutlarının değişik noktalarına yerleştirdiler. Ondan sonra egzersiz bisikletini kullanan gönüllülerin ter oranlarını ve terlerinde bulunan sodyum ve potasyum değerlerini ölçtüler.

Ekip yaptıkları testlerde bir noktadaki terlemenin, vücudun egzersiz süresince kaybetmiş olduğu sıvıyı ortaya çıkarabileceği sonucuna vardı. Bu da terleme oranını takip etmenin, kendini zorlayıp zorlamadığını anlamış olmayan sporcular için bir uyarı mekanizması olabilir.

Ekip, bu sensörü bununla beraber sıhhatli insanlarda ve diyabet hastalarında kullandı. Gönüllülerin terlerindeki glikoz seviyelerini ve kanlarındaki glikoz seviyelerini karşılaştırdılar. Buna nazaran terdeki glikoz ölçümünün yalnızca bir kez yapılması, bir kişinin kanındaki glikoz seviyesini vermeyebiliyor. Dolayısıyla insanoğlu artık bu mevzuda daha bilgili olmak zorunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir