Pazar , 20 Eylül 2020
Home » Teknoloji » İnternet reklamları iyi mi kapatılır yada denetim edilir?

İnternet reklamları iyi mi kapatılır yada denetim edilir?

Sizi takip eden ve hedefleyen reklamlardan bıktınız mı? Giderek daha çok şekilde dile getirilen gizlilik endişeleri bir yana, hedeflendirilmiş reklamlar sizin hakikaten ilginizi çekebilecek reklamları görmenize engel olabiliyor. Ya da sizin internette gezinme alışkanlıklarınızı aynı bilgisayarı kullanan öteki kişilere açık edebiliyor.

Tahmin edebileceğiniz suretiyle, birçok şahıs web üstünde görmüş olduğu reklamların üstünde daha çok kontrole haiz olmak ve mümkünse belirli hedeflenmiş reklamları engellemek ister. Bu mevzuda destek olmak amacıyla; Google, Feysbuk ve öteki web sitelerinde çevrimiçi reklamlar üstünde iyi mi daha çok denetim olanağına haiz olabileceğinizi anlatıyoruz.

Google reklamlarını engelleme yada denetim etme

1. Ilk olarak bir Google hesabına ihtiyacınız var. Eğer hemen hemen bir hesabınız yoksa, Google hesabı oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında Google Hesabınıza giriş yapın. Sayfada birkaç yönetim kısmı görmüş olacaksınız. Bunlardan ilki Gizlilik ve kişiselleştirme başlığını taşıyor. Bu blok içinde bulunan Verilerinizi ve kişiselleştirmeyi yönetin seçeneğini tıklatın.
google reklamları engelleme

2. Oluşturulan yeni pencerede gizlilik için birçok seçenek bulunuyor. Bunlara zaman içinde daha detaylı şekilde bakabilirsiniz. Sadece şu anda ilgilendiğimiz mevzu reklamlar, bunun için Reklam kişiselleştirme kısmına gidin ve bu kutu içinde bulunan Reklam ayarlarına git seçeneğine tıklatın.
google reklam kişiselleştirme engelleme

3. Oluşturulan sayfada büyük boyutlu bir Reklam kişiselleştirme ayarı görmüş olacaksınız. Bu kutunun içinde de Reklam kişiselleştirme AÇIK şeklinde bir düğme bulunuyor. Bunu kapalı duruma getirin. Bunu yaptığınız takdirde Google reklam ortakları için reklam izlemeyi bırakacaktır, ya da en azından eskisi kadar fazlaca takip etmeyecektir.

4. Büyük boyutlu reklam kişiselleştirme düğme kutusunun altında ise uzun bir markalar, mevzu başlıkları ve sektörler listesini görmüş olacaksınız. Bunlar, Google’ın sizin hakkınızda veri toplamış olduğu temel başlıklar. Eğer reklam kişiselleştirme hizmetini tümden kapatmak istemiyorsanız, belirli bir sektör yada şirkete dair özelleştirme yapmak istiyorsanız, istediğiniz başlığa tıklatın.

google reklam kişiselleştirme engelleme

5. Herhangi bir başlığa tıklattığınızda oluşturulan pencerede ise bu başlık altında meydana getirilen izlemenin sebepleri sıralanıyor. Kapat düğmesine tıklatarak hakkınızda data toplanması işlemini tamamen engelleyebilir, böylelikle internette gezindiğiniz sitelere gore reklam gösteriminin önüne geçebilirsiniz.

Feysbuk reklamlarını engelleme yada denetim etme

Feysbuk, internette gezinirken hususi reklam kontrollerini uygulamaya müsaade eden bir öteki şirket. Feysbuk’taki hedeflenmiş reklamları engelleme yada denetim etme için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Eğer Feysbuk kullanıyorsanız, bir hesabınız var anlama gelir. Başlangıç için, hesabınıza giriş yapın ve sayfanın sağ üst köşesindeki bölüme bakın. Burada aşağı yönlü bir ok tuşu görmüş olacaksınız. Buna tıklatın ve oluşturulan menüden Ayarlar seçeneğini takip edin.

facebook reklamları engelleme

2. Oluşturulan Ayarlar sayfası içinde, sol taraftaki menüye bakın ve buradan Reklamlar seçeneğini tercih edin. Bu seçenek menünün alt taraflarında içeriyor.

facebook reklamları engelleme

3. Reklam Tercihlerin sayfası içinde Feysbuk hareketleriniz ve reklamlarla ilgili değişik bölümler bulunuyor. Bunların hepsine hemen sonra bakabilirsiniz, sadece şu an için Reklam ayarları bölümüyle başlamış olalım. Bunu seçin ve hemen sonra değişik reklam bilgisi türleri görmüş olacaksınız. Bunların içinde Ortaklardan alınan verilere dayalı reklamlar da bulunuyor.

Sağ tarafta, bu verinin durumu İzin Veriliyor ya da tersi şeklinde gösterilecektir. Bu bölümlerin her bir tanesine tıklatarak iyi mi çalmış olduğu hakkında data alabilir ve bu reklam bilgisi türünü İzin Verilmiyor durumuna çekebilirsiniz. İstediğiniz her bir bölüm için tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

facebook reklamları engelleme

4. Hem de Reklam mevzularını gizle bölümünü de ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Burası da belirli vakit aralığı için yada kalıcı halde, ihtiyaçlarınıza gore belirli reklam başlıklarını engellemeye izin veriyor. Şu an için buradaki mevzu başlıkları Alkol, Çocuk Yetiştirme ve Evcil Hayvanlar ile sınırı olan durumda. Feysbuk gelecekte buraya daha çok başlık ekleyebilir.

Reklam engelleyicisi ile reklamları engelleme yada denetim etme

İnternette gezinirken birçok reklam görmeye devam edeceksiniz. Yukarıdaki adımları uygulayıp sizi hedefleyen reklamları engelleseniz bile, reklam görmekten kurtulamayabilirsiniz. Eğer daha azca reklam görmek istiyor, bilhassa belirli kaynaklardan gelen reklamları tamamen engellemek istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz bir reklam engelleme yazılımı oluşturmak olacaktır.

chrome web store adblock

Eğer Google Chrome, Firefox benzer biçimde bir web tarayıcısı kullanıyorsanız, bunlar için birçok değişik reklam engelleme eklentisi bulunuyor. AdBlock, Chrome kullanıcılarının kullanabileceği en popüler eklentilerden bir tanesi. Bu bağlantıyı takip ederek bu eklentiyi Chrome web tarayıcısına kurabilirsiniz.

Reklam engelleme yazılımını oluşturmak bir tek birkaç dakika vakit alır ve bunlarla web tarayıcınızda her türlü reklamı görmeyi engelleyebilirsiniz. Kullandığınız yazılıma gore değişik yazılımların beyaz listeleri daha geniş olabiliyor.

Hangi reklam engelleme yazılımını seçerseniz seçin, bir beyaz sıralama oluşturabilirsiniz. Böylelikle belirli sitelerin yada içeriklerin reklam engelleme filtresini geçmesine izin verebilir, böylelikle reklamların gösterilmesinin kesilmesini istemediğiniz belirli web sitelerinde reklamları görmeye devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir