Pazar , 28 Şubat 2021
IP Yönlendirme Teknikleri
IP Yönlendirme Teknikleri

IP Yönlendirme Teknikleri

IP yönlendirme işinin gerçekleştirilmesi sistemlerin sahip oldukları yönlendirme tablosu (Routing Table) yardımı ile yapılır. Bu tablo gönderilen veri paketlerinin alıcısına ulaşması için hangi yolun izleneceğini belirten yönlendirme bilgilerini tutar. Bu bilgiler iki yöntem ile güncellenir.

  1. Ağ yöneticisi (network administrator) tarafından el ile girilir. Sistemde olan herhangi bir değişiklik ağ yöneticisi tarafından takip edilerek güncellenmek zorundadır. Bu tip yönlendirmeye statik yönlendirme denir.
  2. Ağ yöneticisinin herhangi bir müdahalesi olmadan yönlendirme algoritmaları aracılığıyla yönlendirme tabloları güncellenir. Bu tip yönlendirmeye dinamik yönlendirme denilmektedir.

RIP (Router Information Protocol)

            RIP yönlendirme tablolarını periyodik olarak güncelleyen bir protokoldür. Sistemde herhangi bir değişiklik olsun olmasın bu tablolar güncellenir. Mesafe ölçüsü olarak ağdaki düğüm sayısı (Node Count) kullanılır. Genellikle küçük ölçekli ağlarda kullanılan bir yöntemdir.

IGRP (Interior Gateway Routing Protocol)

            Cisco tarafından geliştirilmiştir. Çalışma prensibi olarak RIP’e benzemektedir. RIP’ten farkı sistemde meydana gelen anlık değişmelerin (Link State) dikkate alınmasıdır. Bu nedenle bu protokol hibrit (karışık) protokol olarak da adlandırılır.

OSPF (Open Shortest Path First)

            Yalnızca sistemde meydana gelen anlık değişmeleri (Link State) dikkate alır. Sistemde herhangi bir değişiklik olduğunda kullandığı matematiksel algoritma ile gidilecek noktaya olan en kısa yolu tekrar hesaplar. Yalnızca ağ ortamı üzerinde meydana gelen değişikliklerde çalıştığı için ağ ortamını gereksiz trafikle meşgul etmez. Kullandığı hesaplama yöntemi sayesinde cevaplama süresi çok kısadır. Bu özellikleri nedeniyle büyük ağ ortamlarında yaygın olarak kullanılırlar.

IS – IS ( Intermediate System – Intermediate System)

            Yapı ve çalışma prensibi olarak OSPF’e çok benzemektedir. Adresleme sistemi farklıdır. Özellikle Internet Servis Sağlayıcıları tarafından yaygın kullanılmaktadır.

BGP (Border Gateway Protocol)

            BGP internet servis sağlayıcılar arasında yönlendirme tablosu alışverişini sağlar. Bu nedenle dış geçityolu protokolü (Exterior Gateway Protocol) olarak adlandırılır. BGP yönlendirme tabloları çok sayıda bilgi tutmaları nedeniyle oldukça büyüktür. Bu bilgilerin toplamı yaklaşık 150 MB civarındadır. Bu protokoller internet servis sağlayıcılarının dış dünyaya açılan yönlendiricilerinde çalıştırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir