Pazartesi , 21 Eylül 2020
Home » Teknoloji » iPhone’larda Ön Hafıza(Ram) Temizleme
iPhone'larda Ön Hafıza(Ram) Temizleme 1 – iphonelarda on bellekram temizleme 5e1a5488e4a6f

iPhone’larda Ön Hafıza(Ram) Temizleme

Apple’ın iOS işletim sistemi akıllı telefonları olan iPhone akıllı telefonlarının Android serisi akıllı telefonlardan en büyük eksiklikleri uygulama ön belleklerinin kolay kolay silinemiyor olması. Bunun için belli başlı işlemler yapmak ya da uygulamalar için bakacak olursak uygulamaları silip tekrardan yükleme benzer biçimde işlemler yapmanız gerekebiliyor. Android akıllı telefonlarda ise bu işlemi bir tek uygulama menüsüne girerek yapabiliyorsunuz.

Bir ihtimal uygulama bazında baktığımız da uygulamaların silinip tekrardan yüklenmesi ya da uygulamaların kendi özelliklerinde yer edinen sistemleri kullanarak ön hafıza temizleme işlemini yapmak uzun ve yorucu olabilir fakat telefonun RAM belleğini temizlemek o denli da zor olmuyor. iPhone akıllı telefonlarında uzun süre RAM temizleme işlemi yapılmadığında zaman içinde telefonun yavaşlamasına hatta uygulamaları çalıştırırken uygulamalarda donma sorunları yaşanması benzer biçimde sorunlarla da karşı karşıya kalınabiliyor. Peki iPhone RAM temizleme işlemi için kullananların deneyebilecekleri kolay yöntemler var mı? iPhone RAM temizleme işlemi için iyi mi işlemler uygulanabilir? Daha detaylı olarak bakalım.

iPhone Reboot İşlemi Yapmak 

Birçok iPhone akıllı telefonunda yer edinen bu özellik ile birlikte telefonu kapatmanıza gerek kalmadan istediğiniz anda telefonunuzun RAM temizleme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Hem kısa süre içinde uygulanabiliyor olması hem de telefonun kapatılmasına gerek kalmaması sebebiyle bu işlem en oldukça tercih edilen yöntemler içinde. Fakat belirtmek gerekiyor bu yöntem iPhone 4 sonrası akıllı telefonlarında yer ediniyor. Peki reboot işlemi yaparak RAM temizleme sistemini iyi mi gerçekleştireceğiz?

iPhone'larda Ön Hafıza(Ram) Temizleme 2 – iphonelarda on bellekram temizleme 5e1a5489c6ba6

  • Ilk olarak iPhone akıllı telefonunuzun kilit ekranını açmanız gerekecek. Kilit ekranındayken bu işlemi yapamıyorsunuz. Kilit ekranını açtıktan sonrasında ise bir süre “power” tuşuna basılı tutmanız gerekecek.
  • Tuşa basılı tuttuğunuzda ise karşınıza kapatma menü seçenekleri gelecek. Şimdi buradan herhangi bir seçeneği seçmeden güç tuşuna basmayı bırakıp bu kez menü kapanana kadar Home tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Bu işlemden sonrasında ana ekranda çıkan kapatma menüsü kapandığında reboot işlemi ile RAM temizleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.
  • Fazladan bir işlem uygulamaya gerek yok. Doğal olarak bunun yanında bir kez daha hatırlatmakta yarar var söz mevzusu sistem birazcık daha yeni iPhone serilerinde geçerli olan iPhone 4 sonrası serleri için kullanılan sistemlerden biri. Eksi iPhone akıllı telefonlarında bu yöntemi kullanmak mümkün değil.

Restart(Tekrardan başlatma) ile Ram Temizliği

iPhone RAM temizleme işlemi için bir öteki en kolay yöntem ise telefonu tekrardan başlatmak. Android akıllı telefonlarında sık bir halde karşılaştığımız yöntemlerden önde gelen tekrardan başlatma işlemi iPhone serisi akıllı telefonlarında da geçerli. Güç tuşu peşinden tekrardan başlat dediğinizde telefonunuz tekrardan başlatılıyor. Telefonunuz tekrardan başlatıldığında ise otomatikman RAM hafıza üstünde tutulan ön hafıza verileri de silinmiş oluyor. Her ne kadar detaylı bir temizleme işlemi olmasa da aşırı donma ve takılma sorunları yaşanmış olan akıllı telefonlarda tekrardan başlatma işlemi bir nebze olsun pozitif yönde bir tesir sağlamakta.

Bilhassa telefonunuz oldukça sık çöküyorsa, uygulamaları açtığınızda emek verme durdurma hataları alıyorsanız, uygulamalarda ya da web tarayıcısında cevap vermiyor problemi var ise, ekran geçişlerinde yavaşlama ya da takılma sorunları ile karşı karşıya kalıyorsanız bu durumlarda RAM belleklerinizde aşırı donma durumundan şüphelenmeniz ve RAM temizleme işlemlerini uygulamanız gerekiyor. Eğer RAM hafıza temizleme işleminden sonrada telefonda yaşanmış olan problemler devam ediyorsa bu kez telefonunuzu sıfırlayıp probleminin devam edip etmediğine bakmanız gerekiyor. Eğer mesele devam ediyorsa bu kez donanımsal bir mesele ile karşı kalmış olabilirsiniz. Bu durumda da yetkili servisi başvurmak gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir