Cuma , 4 Aralık 2020
Java ve JavaScript Farkları 1 – java ve javascript arasindaki farklar nedir 5e203a7c3925a

Java ve JavaScript Farkları

Java ve JavaScript Farkları 2 – java ve javascript arasindaki farklar nedir 5e203a7c3925a

Hem yeni programcılar hem de teknoloji dışı insanoğlu Java ve JavaScript’i uzun süre karıştırdı, sadece tek ortaklıkları “Java” kelimesidir. Birinin kesinlikle diğerinden daha iyi olması gerekmez; programcılar Java ve JavaScript’i değişik görevler için kullanırlar.

JavaScript

JavaScript-programlama-dili

İnternetin ilk günlerinde, 1990’larda, Web Explorer ve Netscape Navigator, kamuoyu tarafınca kullanılan en popüler iki web tarayıcısıydı. Bir tek 10 günde, Netscape, Inc.’te Brendan Eich adlı bir geliştirici, bilgisayara kullanıcı girişi aldıktan sonrasında kullanıcıyla nasıl etkileşime geçileceğini öğretebilecek bir programlama dili oluşturabildi. Bu dile “Livescript” adını verdiler ve direkt Navigator’e eklediler.

Bu, tarayıcının kelimenin tam anlamıyla kullanıcının komutlarını yorumladığı anlamına geliyordu; kodun derlenmesi gerekmedi ve bir eklentiye gerek yoktu. Başka bir programlama dili olan Java, Java’nın emek harcaması için ayrı bir eklenti gerektirmesine karşın, bununla beraber popülerlik kazanıyordu. Netscape fırsatı görmüş oldu ve dillerini “JavaScript” olarak tekrardan adlandırdı. İnternetin ilk günlerinde JavaScript vazgeçilmezdi.

Java

Java-programlama-dili

Java, James Gosling tarafınca buluş edilmiş ve Sun Microsystems tarafınca geliştirilen bir programlama dilidir. Dört yıla yakın sürdü. 1991’de “Yeşil Ekip” olarak adlandırılan bir grup Sun Microsystem mühendisi Java oluşturmak için gece gündüz çalıştı. İlk 1995 senesinde piyasaya sürüldü ve o zamandan bu yana birçok yeni sürüm piyasaya sürüldü. Bugünün İnternet’i Java tarafınca çalıştırılan programlamaya kesinlikle doymuş durumda ve günlük yaşamı kolaylaştıran birçok uygulama için Java’ya teşekkür ediyoruz. Java şu anda Oracle’a aittir.

Java ve JavaScript Arasındaki Temel Farklılıklar

Hem Java hem de JavaScript değişik şekilde yazılır, birleştirilir ve yürütülür ve her biri yapabilecekleri mevzusunda çarpıcı farklılıklara haizdir.

Java, Android uygulamaları, kredi kartı programlaması ve masaüstü uygulamaları ve web kurumsal uygulamalarının oluşturulmasında da dahil olmak suretiyle oldukça çeşitli alanlarda kullanılır. Karşılaştırma yapmak gerekirse JavaScript, web sayfalarını daha etkileşimli yapmak için kullanılır. Bir çok programcı size JavaScript’in daha popüler bulunduğunu ve Flash’tan daha çok işlevselliğe haiz bulunduğunu söylese de, Flash uygulamasına alternatif olarak kullanılabilir. JavaScript, HTML’de animasyon oluşturma benzer biçimde muntazam şeyler yapmak için kullanılabilir.

Özetle, her dilin nasıl kullanıldığı mevzusuna gelince, Java çoğu zaman sunucu tarafı gelişimi için kullanılırken, JavaScript doğrulama ve etkileşim gibi işlevler için istemci tarafı komut dosyaları geliştirmek için ayrılmıştır. Diğer farklılıklar;

  • Java kodu derlenmeli ve JavaScript kodu tamamen açık olmalıdır.
  • Her dil değişik eklentiler gerektirir.
  • JavaScript kodu yalnızca bir tarayıcıda çalıştırılırken, Java sanal bir makinede yada tarayıcıda çalışan uygulamalar oluşturur.
  • Java bir OOP (nesne yönelimli programlama) dilidir ve JavaScript bilhassa bir OOP kodlama dilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir