Perşembe , 2 Nisan 2020

Kansere Karşı Koruyucu Besinler

Kansere yakalanmamak için bilgili bir beslenmeyle tedbir almak mümkündür.

Vücudumuzun besin gereksinimlerini karşılarken bilinçsiz tüketilen bazı gıdalar kanser riskini arttırmaktadır. Kansere karşı savaştığı malum ve tüketilmesi durumunda bedenimize yarar elde eden besinler de vardır.

Brokoli

Brokoli antioksidan bakımından varlıklı olmakla beraber içinde bulunan glikosinolat maddesi vücutta kanserden koruyucu bileşiklerin oluşmasını sağlamaktadır. Bu bileşiklerin tümörün oluşmasını baskıladığı ve bilhassa meme, mide, kolon ve tiroid kanserlerinden koruduğu bilinmektedir.

Zeytinyağı

Zeytinyağının ihtiva ettiği oleokantal maddesinin prostat, meme ve pankreas kanserleri üstünde koruyucu tesirleri olduğu bilinmektedir. İçeriğindeki yüksek squalen seviyesinden dolayı kemoterapi gören hastalara destek olarak kullanılabileceği belirtilmektedir.

Soğan ve Sarımsak

İçerisindeki sülfürlü bileşikler yarar sağlamaktadır. Bu bileşikler tümör oluşmasını ve gelişmesini önler. Tertipli sarımsak yiyenlerde mide kanserinin daha azca görüldüğü saptanmıştır. İlave olarak pankreas, özafagus ve kolon kanserine karşı koruyucu tesir gösterdiği bilinmektedir.

Kefir

İnsan vücüdunda DNA üstündeki kalıcı hasarları önleyip ihtiva ettiği probiyotikler yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruyucu tesir göstermektedir.

Somon Balığı

İçerdiği omega 3 yağlarının yüksek olması somon balığını kanser savar bir gıda yapmaktadır. Haftada 2 gün somon balığı tüketimi kanser oluşum riskini %30 kadar azaltmaktadır.

Siyah Üzüm

Siayh üzüm kuvvetli bir antioksidan tesiri olan resveratrolden maddesi içermektedir. Bu maddenin kanserli hücreleri öldürücü tesiri olduğu bilinmektedir. Her gün bir salkım taze çekirdekli siyah üzüm yada bir avuç kuru çekirdekli siyah üzüm tüketmek kanserden korunmak için önerilmektedir.

Yaban Mersini

Antioksidan açısından zengindir. İçeriğinde bulunan ellajik asit ve C vitamini kanser oluşumunu engeller. Meme, prostat, baş, boyun ve ağız kanserlerine karşı koruyucu olarak bilinmektedir.

Yeşil Çay

Metabolizmayı hızlandırır ve antioksidan özelliğe haizdir. Antioksidan içinde ne olduğu yardımıyla tümör oluşumunu engeller ve bununla birlikte da mevcut tümörlerin beslenmesini engelleyerek kanser hücrelerinin ölmesini sağlamış olduğu bilinmektedir.

Zerdeçal

İnflamasyonu azaltıp tümörlere niçin olduğu kabul edilen bir proteinin sentezini önleyerek hasarlanmış kanserli hücrelerin yok edilmesini sağlar. Mevcud tümörlerin kansere dönüşmesini önler. Zerdeçal kanserli hücrelere gelen kan akışını durdurarak beslenmelerini önler. Yarar elde edebilmek için tertipli olarak tüketilmesi önemlidir.

Nar

Beyaz kısmı ile beraber tüketildiğinde içeriğindeki antioksidan özelliği yardımıyla kanserden koruyucu olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir